تفاوت آیلتس و تافل؟ کدام آزمون معتبرتر و ساده تر است؟ بروزرسانی 2022

تفاوت آیلتس و تافل؟ کدام آزمون معتبرتر و ساده تر است؟ بروزرسانی 2022

آیلتس و تافل؟

دو آزمون اصلی مهارت زبان انگلیسی جهت مهاجرت، ورود به دانشگاه یا کار جدید، که در دانشگاه ها و سازمان های سراسر جهان پذیرفته می شوند عبارتند از: سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) وآزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL). اما باید در آزمون تافل شرکت کرد یا آیلتس؟ هر آزمون زبان چگونه است؟ آیا سازمان ها یک امتحان را بر دیگری ترجیح می دهند؟ در کدام یک نمره بالاتری خواهید گرفت؟ مهم ترین فاکتور در انتخاب نوع آزمون این است که ببینیم کدام آزمون برای ما مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید در مورد هر یک از آزمون ها بیشتر بدانیم. در این آزمون های زبان انگلیسی شباهت ها و تفاوت هایی وجود دارد، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آیلتس یا تافل

تافل چیست؟

تافل (آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) یک آزمون مهارت زبان انگلیسی است که توسط ETS، همان سازمانی که GRE (امتحانی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد) و چندین آزمون دیگر را توسعه می‌دهد، تولید می‌شود.

نسخه های مختلفی از TOEFL وجود دارد، اعم از کاغذی یا کامپیوتری. تافل iBT(از طریق اینترنت)، متداول‌ترین و پذیرفته‌ترین نسخه تافل است. اولین آزمون PBT (تست تافل مبتنی بر کاغذ) بود. این آزمون مهارت های listening، reading و grammar را (بر اساس کاغذ) آزمایش می کند. برخی از مراکزی که رایانه در آن ها در دسترس نیست، هنوز این قالب را ارائه می دهند. فرمت دوم CBT (آزمون تافل مبتنی بر کامپیوتر) است. برای هر یک از افراد یک کامپیوتر برای شرکت در آزمون ارائه می شود. یک بخش writing نیز در این آزمون اضافه شد. سطح آزمون listening و grammar به طور خودکار بسته به سطح انگلیسی فرد در آزمون تغییر می کند. سومین نسخه آزمون iBT (آزمون مبتنی بر اینترنت) است که در سراسر جهان ارائه می شود و listening، speaking، reading و writing را می سنجد.

تافل چیست؟

آیلتس چیست؟

آیلتس سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) با بیش از 3.5 میلیون آزمون در سال گذشته، محبوب ترین آزمون مهارت زبان انگلیسی در جهان برای آموزش عالی و مهاجرت است. بیش از 11000 سازمان از جمله دانشگاه ها، نهادهای حرفه ای، کارفرمایان و مقامات مهاجرت آزمون آیلتس را می پذیرند.

آیلتس چیست؟

شباهت تافل و آیلتس

تمامی افراد غیر بومی زبان انگلیسی برای تکمیل درخواست خود باید در یک آزمون زبان شرکت کنند. آیلتس و تافل محبوب ترین این آزمون ها هستند. هر دوی آنها مهارت های ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ داوطلبان را در قالب های مختلف ارزیابی می کنند،هر دو آزمون به صورت تخصصی و بسیار معتبر سطح دانش زبانی شما را می سنجد و نمی توان گفت کدام آزمون بهتر است، ولی با آگاهی از تفاوت‌ها انتخاب بهتری خواهید داشت.

مدت اعتبار مدرک آیلتس و تافل

مسئولین و سازمانها مدرک آزمون آیلتس را به دلیل فرار بودن مبحث زبان تا دو سال می پذیرند، و پس از آن اعتبار آزمون شما از بین می رود، مگر اینکه مدارکی بابت فعالیت مستمر خود بعد از آزمون ارائه دهید. مدت اعتبار آزمون تافل نیز دو سال می باشد.

مدت اعتبار مدرک آیلتس و تافل
مدت اعتبار دو آزمون

تفاوت آیلتس و تافل چیست؟

در حالی که محتوا تا حد زیادی مشابه است، ساختار آزمون ها کاملاً متفاوت است. سوالات تافل چند گزینه ای هستند، ولی آزمون آیلتس تنوع بیشتری از سؤالات و پاسخ ها را دارد، تافل کاملاً مبتنی بر رایانه به این معنی است که شما نیازی به تعامل با یک انسان واقعی نخواهید داشت همچنین ۱۰ دقیقه استراحت بین بخش Listening  و Speaking وجود دارد، در صورتی که آزمون اسپیکینگ آیلتس جداگانه در روزهای قبل یا بعد از آزمون به صورت حضوری با ممتحن انجام می شود. برای نوشتن رایتینگ تافل باید از صفحه کلید استفاده کنید، در حالی که رایتینگ آیلتس دست نوشته است. از نظر طول آزمون،آیلتس کوتاه تر است و زمان آن، 2 ساعت و 45 دقیقه تعیین شده است اما تافل در مجموع حدود 4 ساعت طول می کشد. سایر تفاوتها را با هم می سنجیم.

تفاوت نمره تافل و آیلتس

آزمون آیلتس شامل چهار مهارت است که نمره شما در هر مهارت میتواند بین 0 تا 9 تعیین شود، نمره نهایی (overall) نیز میانگین نمرات کسب شده در چهار مهارت است که فرمول خاصی برای محاسبه دارد و بین 0- 9 می باشد. آزمون تافل نیز شامل چهار بخش است و برای هر بخش، نمره 0- 30 دریافت خواهید کرد. سپس این نمرات با هم جمع می شوند، به این معنی که نمره کل تافل شما (total) از 0 تا 120 خواهد بود. در جدول زیر مقایسه حدودی نمرات دو آزمون را ببینید:

آزمون زبان IELTS TOEFL
ضعیف0- 40- 31
معمولی4.5- 532- 45
دارای صلاحیت5.5- 646- 78
خوب6.5- 779- 101
بسیار خوب7.5 -8102- 114
عالی8.5- 9115- 120
تفاوت نمره آیلتس و تافل

آیلتس یا تافل کدام راحت تر است؟

به طور متوسط زمان آمادگی آیلتس کمتر است، پس اگر مهلت درخواست شما تنها چند ماه دیگر باشد، آیلتس مناسب خواهد بود. آزمون تافل طولانی‌تر است، اما کاملاً مبتنی بر رایانه است، بنابراین اگر در هنگام صحبت حضوری مشکل دارید می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد، اما اگر تایپ شما کند است آیلتس را انتخاب کنید.آزمون آیلتس یک امتحان کوتاه تر است واسپیکینگ آیلتس در حضور ممتحن برگزار می شود و می تواند منعطف تر باشد. تافل معمولاً شما را ملزم می کند که در طول امتحان فقط از British English یا American English استفاده کنید و نه ترکیبی از این دو، ولی آیلتس کمی راحت تر میگیرد. بسیاری از دانشجویان معتقدند که بخش ریدینگ آیلتس نسبت به بخش ریدینگ تافل آسان تر است ولی در مجموع نمی‌توان گفت کدام سخت‌تر یا ساده‌تر می‌باشند و شما باید شرایط خود را بسنجید و انتخاب کنید.

آیلتس یا تافل کدام راحت تر است؟
کدام راحت تر است؟

آیلتس و تافل کدام پذیرش بیشتری دارد؟

ابتدا باید بررسی کنید که آزمون زبان مورد قبول و ترجیحی توسط دانشگاه یا موسسه ای که می خواهید برای آن درخواست دهید چیست؟ زیرا هر دو آزمون در اکثر دانشگاه های خارج از کشور پذیرفته می شوند.آزمون تافل به عنوان آزمون اولیه مهارت زبان انگلیسی در تمامی دانشگاه های برتر پذیرفته می شود، بیش از 8500 موسسه در 130 کشور از جمله بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا پذیرفته شده است.نتایج آیلتس به عنوان مدرک صلاحیت زبان انگلیسی در ایالات متحده پذیرفته می شود. دانشگاه های بزرگ در سراسر ایالات متحده آیلتس را به عنوان معیار دقیقی از توانایی شما در درک، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی می شناسند.

آیلتس یا تافل کدام پذیرش بیشتری دارد؟
پذیرش با آیلتس یا تافل

هزینه آزمون تافل و آیلتس

برای شرکت در آزمون آیلتس باید ۶/۱۵۱/۰۰۰ تومان پرداخت نمایید و هزینه تافل اینترنتی در ایران 245 دلار است و کمی بیشتر از آیلتس می باشد.

هزینه آزمون تافل و آیلتس
هزینه آزمون تافل و آیلتس چه تفاوتی دارد

آیلتس و تافل برای مهاجرت

برای شروع، دریابید که مؤسسات مورد علاقه شماکدام آزمون رامد نظر دارند. اگر محدودیت زمانی ندارید، به این فکر کنید که چه آزمونی برای شما ایده آل است. آیلتس در بریتانیا و استرالیا محبوب‌تر است ولی برخی موسسات و دانشگاههای ایالات متحده، هنوز نمرات تافل را به نمرات سایر آزمون‌های زبان انگلیسی ترجیح می‌دهند. شما می توانید وب سایت آنها را بررسی کنید تا ببینید چه آزمونی را قبول می کنند.

آیلتس یا تافل برای مهاجرت
مهاجرت با مدرک آیلتس یا تافل

کدام آزمون را انتخاب کنم؟

ابتدا مشخص کنید که مؤسساتی که می خواهید پذیرش بگیرید، کدام آزمون (ها) را قبول خواهند کرد. اگر محدودیتی ندارید، در نظر بگیرید که کدام آزمون برای شما مناسب تر است: آیلتس یا تافل؟ تافل طولانی‌تر است، آیلتس آزمونی کوتاه‌تر و دقیقتر است، با طیف گسترده‌تری از سوالات، از جمله صحبت مستقیم با ممتحن. اگر سرعت تایپ خوبی دارید، می توانید هر کدام را انتخاب کنید و اگر روی کاغذ بهترمی نویسید، می توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید. در نهایت اینکه کدام تست برای شما مناسب است به اولویت های شما بستگی دارد. هزاران موسسه در سراسر جهان هر دو آزمون را می پذیرند و همچنین هر دو آزمون به تعداد لازم در طول سال برگزار می شوند، لذا اگر موسساتی که به آنها علاقه دارید هر دو را قبول کنند، شما در انتخاب آزاد هستید و وقت این است که به شروع مطالعه بپردازید.

4.9/5 - (84 امتیاز)
مقالات مرتبط