ثبت نام کلاسهای حضوری ترم تیرماه
کارنامه آیلتس چیست ✔️

کارنامه آیلتس چیست ✔️

کارنامه آیلتس برای عده بسیار زیادی یکی از مدارک سرنوشت ساز و مهم است. در نگاه اول مدرک آیلتس ممکن است کمی پیچیده به نظر بیاید، اما با یادگیری چند نکته ساده بسیار قابل فهم خواهد شد. آزمون آیلتس از جمله معتبرترین مدارک جهانی است که با سرعت و دقت بالایی سطح زبان انگلیسی شما را تعیین می‌کند. کارنامه آیلتس از چند بخش جدا برای نمره ی listening speaking، writing و reading تشکیل شده که درنهایت نمره ی overall شما را معین می کنند.  آفرینش در محتوا پیش رو صفر تا صد مدرک آیلتس را مورد بررسی قرار می دهد.

بخش های مختلف کارنامه آیلتس

یک کارنامه آیلتس از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر بخش اطلاعات حیاتی را به مخاطب نمایش می دهد. بخش های مختلف آن عبارتند از: قسمت سربرگ مدرک آیلتس، مشخصات داوطلب آزمون آیلتس، اطلاعات دیگر داوطلب، نمره های شرکت کننده آزمون آیلتس و مهر مرکز برگزاری آزمون آیلتس. در ادامه به بررسی دقیق تر هر بخش می پردازیم.

قسمت سربرگ مدرک آیلتس

 ابتدایی ترین بخش یک مدرک آیلتس بخش سربرگ است که در بالایی ترین قسمت برگه وجود دارد. در این بخش اطلاعات مربوط به آزمون در آن درج شده است. به طور مثال نوع آزمون شما که می تواند آکادمیک یا جنرال باشد. علاوه بر نوع آزمون تاریخ برگزاری آزمون آیلتس نیز در این قسمت قرار دارد. کد داوطلبی شرکت کننده آزمون آیلتس نیز در سربرگ کارنامه وجود دارد. کد مرکز برگزاری آزمون هم در کنار سایر اطلاعات آزمون آیلتس قرار دارد.

مشخصات داوطلب آزمون آیلتس

پس از سربرگ مدرک آیلتس، اطلاعات شخصی داوطلب مشاهده می شود که شامل عکس داوطلب، نام و نام خانوادگی او، شماره پاسپورت معتبر او است. لازم به ذکر است که همه ی اطلاعات در کارنامه آیلتس به زبان انگلیسی و مطابق با مدارک شناسایی داوطلب درج می شود.

اطلاعات دیگر از داوطلب

 علاوه بر مشخصات اولیه داوطلب، اطلاعات تکمیلی دیگری نیز در مدرک آیلتس قرار خواهد گرفت. این اطلاعات شامل تاریخ تولد داوطلب، جنسیت او، ملیت داوطلب و زبان بومی شخص شرکت کننده در آزمون است.

نمره های شرکت کننده آزمون آیلتس

این بخش قطعا مهمترین قسمت یک مدرک آیلتس است. نمرات هر داوطلب به تفکیک مهارت های speaking، listening، reading و writing قرار دارد . در آخر نیز نمره ی پایانی یا Overall قابل مشاهده است.

مهر مرکز برگزاری آزمون آیلتس

درحقیقت این بخش اعتبار” مدرک آیلتس” شما را تضمین خواهد کرد. سرپرست آزمون مهر و امضا خود را در کادری که به آن اختصای داده اند، ارائه می کند. یک شماره کارنامه نیز در این بخش وجود دارد که قابلیت پیگیری داشته و نقش اعتبارسنجی مدرک آیلتس را دارد. 

دسترسی به کارنامه آیلتس

نحوه ی دسترسی به مدرک آیلتس یکی از موضوعاتی است که اهمیت بالایی دارد. مدرک آیلتس به شکل رسمی و غیر رسمی در دسترس مخاطب قرار دارد. کارنامه غیررسمی آیلتس فقط برای اطلاعات رسانی به داوطلب است و قابلیت ارائه به مراکز رسمی را ندارد. برای دسترسی به کارنامه آیلتس به شکل غیر رسمی تنها کافی است وارد سایت IDP شوید و با ارائه مشخصات داوطلب، نمره ی نهایی و کارنامه آیلتس خود را مشاهده کنید.

برای دسترسی به مدرک آیلتس به شکل رسمی باید مرکز برگزاری آزمون خود رفته و کارنامه را شخصا ارائه کارت ملی خود دریافت کنید. این کارنامه قابلیت ارائه به مراکزی مثل سفارتخانه یا دانشگاه های سراسر جهان را دارد. مدرک آیلتس کاغذی پس از حدودا 13 روز قابل دریافت است و برای دریافت کارنامه آیلتس کامپیوتری نیز 5 الی 7 روز زمان نیاز است.

ارزیابی نمرات کارنامه آیلتس

آزمون آیلتس با ارزیابی 4 مهارت شما در listening،  speaking،  writing و reading سطح زبان داوطلب بررسی می کند. بنابراین برای گرفتن نمره ی خوب در آزمون آیلتس باید هر چهار مهارت به طور همزمان نتیجه ی نسبتا خوبی داشته باشند.

نمره ی هر چهار مهارت با همدیگر جمع می شوند و میانگین آنها نمره ی نهایی آزمون آیلتس است. بازه ی نمره ی آیلتس از 1 تا 9 است. که هر چه نمره ی نهایی یا overall شما به 9 نزدیکتر باشد، سطح زبان انگلیسی شما نیز بهتر است.

در بسیاری از مواقع درمدرک آیلتس، ممکن است نمره ی نهایی شما عددی اعشاری باشد که در اینگونه مواقع نمره نهایی به سمتی گرد می شود که به آن نزدیکتر باشد. به طور مثال درصورتیکه میانگین نمرات شما بین 0.1 الی 0.24 باشد، نمره آخر به عدد پایین گرد می شود. در صورت وجود نمره ی میانگین بین 0.25 الی 0.74، نمره آزمون آیلتس شما به سمت 0.5 رند خواهد شد و در آخر اگر میانگین نمره از عدد 0.75 بیشتر باشد، نمره به سمت عدد بالا رند می شود.

مثلا فرض کنید نمره ی ریدینگ شما عدد 5.870 است، در این حالت به سمت عدد سنگین تر یعنی 6 رند می شود. اما اگر نمره ی لیسنینگ شما عدد 3.125 باشد، نمره نهایی به سمت عدد کمتر رند می شود که 3 است.

سوالات متداول

آیا قابلیت تمدید مدرک آیلتس وجود دارد؟

خیر، کارنامه آیلتس به مدت دو سال اعتبار دارد و پس از آن به هیچ عنوان قابل تمدید نیست.

امکان دریافت “کارنامه آیلتس” توسط دیگران وجود دارد؟

افراد عادی به هیچ وجه نمی توانند نمره ی کارنامه آیلتس شما را مشاهده کنند و تنها با ارائه کارت شناسایی داوطلب، مدرک آیلتس قابل دریافت است.

نتیجه آزمون آیلتس چه زمانی ارائه می شود؟

مدرک آیلتس کامپیوتری حدود 5 الی 7 روز پس از آزمون و نتیجه آیلتس کاغذی نیز پس از 13 روز قابل مشاهده خواهد بود.

برای دریافت مدرک آیلتس باید هزینه ای پرداخت شود؟

خیر برای دریافت کارنامه آیلتس هیچ هزینه ای دریافت نخواهد شد. اما پس از یک ماه اگر قصد دریافت نسخه های اضافه تری از کارنامه خود را دارید، هزینه ای از شما دریافت می گردد.

چه تعداد مدرک آیلتس رسمی قابل دریافت است؟


به طور کلی می توانید از مرکز برگزاری آزمون آیلتس خود 5 کارنامه رسمی دریافت کنید. این نکته را توجه داشته باشید که برای دریافت نسخه های بیشتر کارنامه آیلتس باید دلیل قانع کننده ای نیز ارائه دهید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.