ثبت نام کلاسهای حضوری ترم خرداد
تقلب در آزمون آیلتس و عواقب سنگین آن – Updatetd July 2022

تقلب در آزمون آیلتس و عواقب سنگین آن Updatetd July 2022

تقلب در آزمون آیلتس که یک آزمون بین المللی است عواقب سنگینی دارد. کسب نمره بالا در این آزمون اهمیت زیادی برای اخذ پذیرش، مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای دیگر دارد. از این رو افراد زیادی به جای ارتقای دانش زبان انگلیسی خود به فکر تقلب در آزمون آیلتس می باشند! در این میان افراد سودجو نیز سعی دارند تا متقاضیانی که زمان کمی برای یادگیری دارند و یا از کسب نمره بالا ناامید هستند را تشویق به تقلب کنند. غافل از اینکه آزمون بین المللی آیلتس برای حفظ اعتبار و صحت اعتبار سنجی خود قوانین و شرایط سخت گیرانه ای وضع کرده است که تخلف در این آزمون را غیر ممکن کرده است.

cheating on ielts
cheating on ielts
Cheating on IELTS

روش های مختلف تقلب در آزمون آیلتس

تقلب در آزمون آیلتس مانند سایر آزمون‌ها می باشد . مواردی چون رونویسی از برگه دیگر داوطلبین و یا همراه داشتن کتاب ، جزوه و کاغذ تقلب محسوب می شود. بعضی دیگر از افراد مشخصات حقیقی خود را ارائه نمی دهند. یا با گذرنامه و مدارک جعلی وارد آزمون می شوند و یا در مواردی شخص دیگری غیر از داوطلب در آزمون شرکت می کند. استفاده از وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه، ساعت هوشمند، هدفون و … نیز تقلب محسوب می شود.

صحبت با دیگران، نظم آزمون را بهم زدن و یا تغییر در علایم و مشخصات برگه پاسخ نامه نیز از موارد تقلب می باشد. تغییر دست خط داوطلب در مهارت های مختلف و یا افزایش ناگهانی نمره نیز از موارد تقلب در آزمون آیلتس محسوب خواهد شد.

موارد امنیتی برای جلوگیری از تقلب در آزمون آیلتس

مراکز برگزاری آزمون آیلتس وظیفه دارند تا آزمون در شرایط مناسب با رعایت سلامت برگزار شود. از این رو اطلاعات و مدارک داوطلبان از ابتدای ثبت نام آزمون و در هنگام آزمون نیز توسط مسـئولان نظارت و بررسی می شود. مراقبین آزمون در صورت مشاهده تقلب در ایلتس، فرد متخلف را از جلسه آزمون خارج کرده و گزارش این تخلف را به IDP اعلام می کنند.

باید توجه داشت پیش از آزمون داوطبین تمامی وسایل شخصی و الکترونیک خود را نیز تحویل خواهند داد. عکسی که در روز آزمون از داوطلب گرقته می شود در کارنامه نتایج داوطلب قرار می گیرد. همچنین در روز ثبت نام علاوه بر عکس داوطلب اثر انگشت داوطلب نیز ثبت خواهد شد.

کارنامه آیلتس آیلتس (TRF) نیز دارای ساختار اعتباری انحصاری است. کارنامه نتایج آیلتس از کاغذ مخصوص برای چاپ به همراه مهر اعتبار آیلتس و عکس داوطلب با وضوح بالا می باشد.

عواقب تقلب در آزمون آیلتس

عواقب تقلب در آزمون آیلتس
عواقب تقلب در آزمون آیلتس

اگر تقلب در آزمون آیلتس محرز شود، داوطلب از ادامه آزمون منع و نمره ای به او تعلق نخواهد گرفت. گزارش این تخلف بلافاصله به IDP ارسال خواهد شد. چنانچه پس از آزمون تقلب محرز شود، کارنامه (TRF) فرد باطل است. به تمامی دانشگاه ها و مراکز مهاجرتی مربوطه نیز گزارش این تقلب ارسال می شود و پرونده پذیرش یا مهاجرت فرد منحل خواهد شد .در هیچ یک از موارد فوق هزینه آزمون برگشت داده نمی شود. فرد متخلف تا ۲ سال اجازه شرکت در آزمون آیلتس را نخواهد داشت. اطلاعات فرد متقلب در سیستم جهانی آیلتس ثبت خواهد شد و هیج مرکز آزمون و یا سقارتی فرد را پذیرش نخواهد کرد.

مطالب مرتبط

پرسش های متداول

تقلب در آزمون آیلتس به شیوه رونویسی از برگه دیگر داوطلبان چه عواقبی دارد؟

هرگز تقلب نکنید واز روی برگه دیگران رونویسی نکنید! زیرا مراکز آزمون مجهز به دوربین مدار بسته می باشند. چنانچه در صورت تقلب عذر شما را خواستند، فورا جلسه را ترک کنید! چرا که فیلم ضبط شده تقلب شما به راحتی بر روی نمایشگر قابل بازبینی است!

آیا بررسی و تشخیص هویت تنها در روز آزمون آیلتس انجام می شود؟

باید توجه شود که این بررسی و تشخیص هویت تنها در روز آزمون انجام نخواهد شد و در طی دو سالی که مدرک آیلتس معتبر است اگر مدرکی مبنی بر تقلب داوطلب تایید شود، کارنامه شخص متقلب باطل و گزارش این ابطال به تمامی مراکز دریاقت کننده کارنامه اطلاع رسانی خواهد شد.

مقالات مرتبط
2 نظر
امین الله

خیلی عالی واقعا مفید بود! چه چیزایی که در مورد تقلب تو آزمون آیلتس نفهمیدیم

آفرینش

سپاس امین عزیز امیدواریم مطلب تقلب در آزمون آیلتس براتون مفید بوده باشه

نظرات بسته شده‌اند.