آزمون آیلتس در ترکیه یا ایران، کدام بصرفه‌تر است؟

53
16796
آزمون آیلتس در ترکیه

با توجه به افزایش قیمت آزمون آیلتس در ایران و رسیدن به رقم ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان جهت ثبت‌نام آزمون آیلتس در ایران، برخی از داوطلبان گزینه شرکت در آزمون آیلتس خارج از کشور را در نظر گرفته‌اند. آفرینش نیز در همین رابطه در مطلبی به بررسی قیمت آزمون آیلتس در ۲۰ کشور مختلف جهان پرداخت که بر همین اساس مشخص شد آزمون آیلتس در ۲ کشور ترکیه و گرجستان، در حال حاضر کمترین نرخ را در مقایسه با سایر کشور‌های جهان دارد.

از همین رو تصمیم گرفتیم که هزینه آزمون آیلتس در کشور ترکیه را با جزئیات بیشتری بررسی نماییم تا داوطلبان گرامی انتخاب آگاهانه‌ای از سنتر مورد نظر خود داشته باشند.

 

هزینه سفر به استانبول با اتوبوس

بر اساس اطلاعاتی که در سایت سفر ۷۲۴ وجود دارد، هزینه سفر از تهران تا استانبول بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌باشد. بنابراین با در نظر گرفتن هزینه برگشت از استانبول، هر شخص بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان جهت رفت و آمد با اتوبوس به استانبول پرداخت خواهد کرد. مهمترین مساله در سفر با اتوبوس به استانبول تحمل کردن ۳۶ ساعت سفر بی‌وقفه تا استانبول و ۳۶ ساعت دیگر برگشت آن تا تهران است! قطعا داوطلبی که ۳۶ ساعت در اتوبوس تا استانبول سفر میکند شرایط مناسبی برای شرکت در آزمون سنگین آیلتس نخواهد داشت. مگر آنکه حداقل یک شبانه روز پس از رسیدن به استانبول استراحت کامل داشته باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه

 

هزینه سفر به استانبول با هواپیما

قطعا بهترین نوع پرواز برای رفتن به استانبول، پروازهای چارتر می‌باشند. طی بررسی که در سایت علی‌بابا انجام دادیم به طور متوسط هزینه رفت پروازهای چارتری به استانبول بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان و هزینه برگشت بر اساس شانس شما به طور میانگین بین ۶۰۰ تا ۱ میلیون تومان می‌باشد. بنابراین مجموع هزینه رفت و برگشت به استانبول با پروازهای چارتری ایران حدودا بین ۱ میلیون و ۱۰۰ تا ۱ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان می‌باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه

 

هزینه اقامت در استانبول

کمتربن قیمتها جهت اقامت در استانبول مربوط به هاستل‌ها، سوئیت و هتلهای ۳ ستاره معمولی میباشد. بر اساس نرخ‌هایی که در سایت Booking.com مشاهده کردیم، هزینه اقامت در هاستل برای سه شب معادل ۲۰ دلار ( ۲۰۰ هزارتومان) ، اقمت در سوئیت برای سه شب معادل ۲۸ دلار (حدوداً ۲۸۰ هزار تومان) و برای سه شب اقامت در هتل ۳ ستاره معمولی حدودا ۷۰ دلار (۷۰۰ هزار تومان) برای سه شب می‌باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

 

هزینه تور استانبول

بر اساس بررسی که در سایت لست سکند انجام دادیم، کمترین هزینه تور استانبول (۳ شب) با پرواز ایرانی در هتل معمولی ۳ ستاره در اتاق ۲ تخته حدود ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۳۵۰ هزارتومان می‌باشد. البته به شرط اینکه نفر دومی نیز همراه شما باشد و گرنه این قیمت برای ۱ نفر در اتاق ۱ تخته به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

آزمون آیلتس در ترکیه

 

هزینه خوراک و رفت و آمد در استانبول

چنانچه قصد داشته باشید با تور به استانبول سفر نمایید به طور معمول صبحانه شما به صورت رایگان در هتل سرو خواهد شد. به جز صبحانه در یک اقامت ۳ شب و ۴ روزه معمولا ۷ وعده غذایی دیگر در استانبول خواهید داشت که هر وعده غذایی به صورت متوسط ۲۰ لیر ترکیه هزینه دارد. یعنی در مجموع ۱۴۰ لیر ترکیه معادل ۲۳۰ هزارتومان

در خصوص رفت آمد، به صرفه ترین راه در استانبول استفاده از مترو میباشد. به نظر میرسد هزینه های رفت و آمد شما در استانبول روزانه در حدود ۲۰ لیر باشد. بنابراین در مجموع در حدود ۸۰ لیر ترکیه (تقریبا ۱۳۰ هزارتومان) هزینه رفت و آمدهای روزانه شما (۴ روز) در استانبول خواهد شد.

 

جدول هزینه‌های سفر به ترکیه

در ادامه سعی کرده ایم با توجه به مندرجات مشروح فوق، جدول هزینه‌ای شرکت در آزمون آیلتس را به شرح زیر ارائه دهیم تا داوطلبان محترم بتوانند انتخاب دقیق‌تری داشته باشند. البته توجه داشته باشید که قیمتهای زیر به صورت حدودی محاسبه شده‌اند. (در این جدول فرض بر این گرفته شده که داوطلب فقط برای آزمون آیلتس به استانبول سفر می‌کنید و هیچ هزینه جانبی دیگر نظیر بیمه، تفریح و غیره لحاظ نشده اشت.)

شرح مخارج سفر به ترکیه جهت شرکت در آزمون آیلتس (هزارتومان)میانگین مجموع هزینه‌ها (تومان)
اتوبوس (۴۰۰ تا ۶۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هاستل یا سوئیت (۲۰۰ تا ۲۸۰)+خوراک و تاکسی (۳۶۰)+آزمون (۱۲۰۰)۲,۲۸۰,۰۰۰ تا ۲,۸۸۰,۰۰۰
اتوبوس (۴۰۰ تا ۶۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هتل ۳ ستاره (۷۰۰)+خوراک و تاکسی (۳۶۰)+آزمون (۱۲۰۰)۲,۸۸۰,۰۰۰ تا ۳,۳۰۰,۰۰۰
هواپیما چارتر (۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هاستل یا سوئیت (۲۰۰ تا ۲۸۰)+خوراک و تاکسی (۳۶۰)+آزمون (۱۲۰۰)۳,۰۸۰,۰۰۰ تا ۳,۸۸۰,۰۰۰
هواپیما چارتر (۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هتل ۳ ستاره (۷۰۰)+خوراک و تاکسی (۳۶۰)+آزمون (۱۲۰۰)۳,۵۸۰,۰۰۰ تا ۴,۳۰۰,۰۰۰
تور ۳ شب و ۴ روز در هتل ۳ ستاره معمولی (۲۰۰۰ تا ۲۳۵۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+خوراک و تاکسی (۳۶۰)+آزمون (۱۲۰۰)۳,۷۸۰,۰۰۰ تا ۴,۳۵۰,۰۰۰

نتیجه‌گیری و پیشنهاد آفرینش

نتیجه‌گیری در خصوص اینکه سنتر ایرانی را برای شرکت در آزمون آیلتس انتخاب کنید یا سنتر خارجی، کاملاً بستگی به شرایط و سلایق داوطلب دارد. اما سعی ما این است تا واقع بینانه هزینه های جدول بالا را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ابتدا اینکه آفرینش به هیچ عنوان سفر با اتوبوس به استانبول را پیشنهاد نمی‌کند. ۳۶ ساعت سفر با اتوبوس خستگی به شدت زیادی را برای داوطلب ایجاد میکند که قطع به یقین تاثیری مخربی را در عملکرد وی در آزمون خواهد داشت.

گزینه سفر به کشورهای دیگر همچون گرجستان، ارمنستان و آذربایجان نیز مناسب نمیباشد. چون همانطور که در جدول مقایسه قیمت آزمون آیلتس در ۲۰ کشور جهان مشاهده کردید، هزینه آزمون آیلتس در این کشورها حداقل ۵۴۶ هزار تومان (برای گرجستان) ۶۷۷ هزارتومان (برای ارمنستان) و ۸۷۸ هزارتومان (برای آذربایجان) از هزینه شرکت در آزمون آیلتس ترکیه (حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان) گرانتر است.

در نهایت به نظر می‌آید هزینه آزمون آیلتس در ترکیه در کمترین حالت آن در جدول (ردیف سوم) با ایران برابر است و در بیشتر حالت آن در جدول (ردیف پنجم) بیش از ۱ میلیون تومان از هزینه فعلی آزمون آیلتس در ایران گرانتر است.

شایعه بی‌اساس!

بسیاری از داوطلبان ایرانی که سنترهای خارجی را جهت شرکت در آزمون آیلتس انتخاب مینمایند این تصور را دارند که با شرکت در آزمونهای موسسه بریتیش کانسیل نمرات بهتری را خواهند گرفت. آفرینش با توجه به تجربه سالیان متمادی در این عرصه با قاطعیت اعلام مینماید که بهتر شدن نمرات در موسسه بریتیش کانسیل در مقایسه با IDP صرفا یک شایعه بی پایه و اساس است و استاندارد تصحیح نمرات داوطلبان آیلتس در تمام جهان یکسان است!

آزمون آیلتس در ترکیه یا ایران، کدام بصرفه‌تر است؟
۴.۶ (۹۲%) ۱۰ vote[s]

53
ارسال دیدگاه جدید

29 تعداد دیدگاه‌ها
24 تعداد پاسخ به دیدگاه‌ها
0 دنبال کنندگان
 
پربحث ترین دیدگاه‌ها
داغترین دیدگاه‌ها
48 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک در این دیدگاه  
اطلاع رسانی
بهنام

آقا و خانم محترم ترو خدا هر جای دنیا امتحان دادید بدید به غیر از ترکیه، بنده استنابول امتحان دادم، افتضاح بود، به عنوان کسی که در ۱۰ آزمون آزمایشی گذشته حداقل نمره ام ۷.۵ شده بود. متاسفانه نمره overall 6 دریافت کردم. وضعیت سالن افتضاح و شلوغ، هدفون نمی دن، در کشور ترکیه چیزی به نام مرکز آیلتس وجود نداره بلکه آزمون ها داخل سالن های اجاره ای هتل ها برگزار میشه، برای بخش speaking تا اونجایی که ممکن هست حداقل برای ایرانی ها سوالات رو می پیچونند. writing خیلی بد تصحیح میشه. به هیچ عنوان شما نمی تونید… ادامه دیدگاه »

Mohammad

چرا دوروغ میگی مرد حسابی خجالت بکش

حمید

برای قیمت گذاری یه آزمون آیلتس ببینید تا کجاهارو حساب کردن که بتونن با مبلغ سر به سر پول مردم و از چنگشون در بیارن که یکی بشینه فکر کنه ببینه بره ترکیه شاید هزینه ۵۰۰ تومن بیشتر شه.
اگر قیمت آیلتس باید ۱۲۰۰ تا نهایتا ۱۸۰۰ باشه پس این همه اختلاف (تقریبا ۱۶۰۰ تا ۲۷۹۵) تو هزینه یه امتحان برای چیه؟
برای اینکه این دزد ها اومدن همین هزینه هارو کشیدن رو مبلغ سود خودشون

مهدی

مقایسه صحیح هست ولی یک نکته خیلی اساسی رو نادیده گرفتید. سنترهای ایرانی میدونند که اکثرا واسه مهاجرت نیازمند حداقل نمرات هستند پس سختگیرانه تر و حتی مغرضانه نمرات اسپیکینگ و رایتینگ رو کم میدند و شده به خاطر نیم نمره باید دوباره ایلتس بدی یعنی ۲ میلیون ۸۰۰ دیگه باید پرداخت کنی. در صورتی که سنتر خارجی یک بار میری هزینه سفر هم میدی ولی خیالت راحت هست که ممتحنش با وجدان هست و سخت گیر نیست و همون بار اول اگر تلاش و مطالعه کافی و قبلی داشته باشی نمره لازم و شاید بیشتر رو میاری

الناز

مهم اینه که ما الان ثبت نام کنیم هزینه ها به صورت علی الحساب هست و موقع آزمون ما باید ما به التفاوت رو بدیم !!!! معلوم نیست تا دو ماه دیگخ دلار بشه ۲۰ تومن !!!
خب همین الان دلار بگیرن از ما !!!

رجب

این هم یه راه گوشزنیه دیگه