آزمون آیلتس در ترکیه یا ایران، کدام بصرفه‌تر است؟

63
29833
آزمون آیلتس در ترکیه

بروزرسانی خبر در تاریخ: ۱۱ شهریور ۹۸

با توجه به افزایش قیمت آزمون آیلتس در ایران و رسیدن به رقم ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان جهت ثبت‌نام آزمون آیلتس در ایران، برخی از داوطلبان گزینه شرکت در آزمون آیلتس خارج از کشور را در نظر گرفته‌اند. آفرینش نیز در همین رابطه در مطلبی به بررسی قیمت آزمون آیلتس در ۲۰ کشور مختلف جهان پرداخت که بر همین اساس مشخص شد آزمون آیلتس در ۲ کشور ترکیه و گرجستان، در حال حاضر کمترین نرخ را در مقایسه با سایر کشور‌های جهان دارد.

از همین رو تصمیم گرفتیم که هزینه آزمون آیلتس در کشور ترکیه را با جزئیات بیشتری بررسی نماییم تا داوطلبان گرامی انتخاب آگاهانه‌ای از سنتر مورد نظر خود داشته باشند.

قیمت آزمون آیلتس در ترکیه

درحال حاضر قیمت آزمون آیلتس در ترکیه (در تاریخ درج این خبر) ۹۰۰ لیر (۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) برای آزمون کاغذی و ۱۱۰۰ لیر چیزی در حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای آزمون کامپیوتری می‌باشد. این آزمون در دو نوع Paper-based IELTS و Computer-delivered IELTS در ۵ شهر مختلف ترکیه شامل آدانا، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و استانبول (بخش اروپایی و آسیایی) برگزار میگردد.

سازمان برگزارکننده آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در تمامی شهرهای ترکیه توسط British Council برگزار میگردد.

هزینه سفر به استانبول با اتوبوس

بر اساس اطلاعاتی که در سایت سفر ۷۲۴ وجود دارد، هزینه سفر رفت از تهران به استانبول حدود ۳۶۰ هزار تومان و هزینه برگشت از استانبول به تهران حدود ۷۰۰ هزارتومان میباشد. بنابراین با در نظر گرفتن هزینه برگشت از استانبول، هر شخص حدود ۱ میلیون و ۶۰ هزار تومان جهت رفت و آمد با اتوبوس به استانبول پرداخت خواهد کرد. مهمترین مساله در سفر با اتوبوس به استانبول تحمل کردن ۳۶ ساعت سفر بی‌وقفه تا استانبول و ۳۶ ساعت دیگر برگشت آن تا تهران است! قطعا داوطلبی که ۳۶ ساعت در اتوبوس تا استانبول سفر میکند شرایط مناسبی برای شرکت در آزمون سنگین آیلتس نخواهد داشت. مگر آنکه حداقل یک شبانه روز پس از رسیدن به استانبول استراحت کامل داشته باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

هزینه سفر به استانبول با هواپیما

قطعا بهترین نوع پرواز برای رفتن به استانبول، پروازهای چارتر می‌باشند. طی بررسی که در سایت علی‌بابا انجام دادیم به طور متوسط هزینه رفت پروازهای چارتری به استانبول در کمترین حالت حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان و هزینه برگشت نیز چیزی در همین حدود می‌باشد. بنابراین مجموع هزینه رفت و برگشت به استانبول با پروازهای چارتری ایران حدودا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد.

هزینه اقامت در استانبول

کمتربن قیمتها جهت اقامت در استانبول مربوط به هاستل‌ها، سوئیت و هتلهای ۳ ستاره معمولی میباشد. بر اساس نرخ‌هایی که در سایت Booking.com مشاهده کردیم، هزینه اقامت در هاستل برای سه شب معادل ۲۰ دلار ( ۲۴۰ هزارتومان) ، اقامت در سوئیت برای سه شب معادل ۲۸ دلار (حدوداً ۳۳۶ هزار تومان) و برای سه شب اقامت در هتل ۳ ستاره معمولی حدودا ۷۰ دلار (۸۴۰ هزار تومان) برای سه شب می‌باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

هزینه تور استانبول

بر اساس بررسی که در سایت لست سکند انجام دادیم، کمترین هزینه تور استانبول (۳ شب) با پرواز ایرانی در هتل معمولی ۳ ستاره در اتاق ۲ تخته حدود ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان می‌باشد. البته به شرط اینکه نفر دومی نیز همراه شما باشد و گرنه این قیمت برای ۱ نفر در اتاق ۱ تخته به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

هزینه خوراک و رفت و آمد در استانبول

چنانچه قصد داشته باشید با تور به استانبول سفر نمایید به طور معمول صبحانه شما به صورت رایگان در هتل سرو خواهد شد. به جز صبحانه در یک اقامت ۳ شب و ۴ روزه معمولا ۷ وعده غذایی دیگر در استانبول خواهید داشت که هر وعده غذایی به صورت متوسط ۲۰ لیر ترکیه هزینه دارد. یعنی در مجموع ۱۴۰ لیر ترکیه معادل ۲۴۰ هزارتومان

در خصوص رفت آمد، به صرفه ترین راه در استانبول استفاده از مترو میباشد. به نظر میرسد هزینه های رفت و آمد شما در استانبول روزانه در حدود ۲۰ لیر باشد. بنابراین در مجموع در حدود ۸۰ لیر ترکیه (تقریبا ۱۶۰ هزارتومان) هزینه رفت و آمدهای روزانه شما (۴ روز) در استانبول خواهد شد.

جدول هزینه‌های سفر به ترکیه

در ادامه سعی کرده ایم با توجه به مندرجات مشروح فوق، جدول هزینه‌ای شرکت در آزمون آیلتس را به شرح زیر ارائه دهیم تا داوطلبان محترم بتوانند انتخاب دقیق‌تری داشته باشند. البته توجه داشته باشید که قیمتهای زیر به صورت حدودی محاسبه شده‌اند. (در این جدول فرض بر این گرفته شده که داوطلب فقط برای آزمون آیلتس به استانبول سفر می‌کنید و هیچ هزینه جانبی دیگر نظیر بیمه، تفریح و غیره لحاظ نشده اشت.)

شرح مخارج سفر به ترکیه جهت شرکت در آزمون آیلتس (هزارتومان)میانگین مجموع هزینه‌ها (تومان)
اتوبوس (۱۰۶۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هاستل یا سوئیت (۲۴۰ تا ۳۳۶)+خوراک و تاکسی (۴۰۰)+آزمون (۲۲۰۰)۴,۱۲۰,۰۰۰ تا ۴,۴۳۶,۰۰۰
اتوبوس (۱۰۶۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هتل ۳ ستاره (۸۴۰)+خوراک و تاکسی (۴۰۰)+آزمون (۲۲۰۰)۴,۷۲۰,۰۰۰ تا ۴,۹۴۰,۰۰۰
هواپیما چارتر (۲۵۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هاستل یا سوئیت (۲۴۰ تا ۳۳۶)+خوراک و تاکسی (۴۰۰)+آزمون (۲۲۰۰)۵,۵۶۰,۰۰۰ تا ۵,۸۷۶,۰۰۰
هواپیما چارتر (۲۵۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+۳ شب هتل ۳ ستاره (۸۴۰)+خوراک و تاکسی (۴۰۰)+آزمون (۲۲۰۰)۶,۱۶۰,۰۰۰ تا ۶,۳۸۰,۰۰۰
تور ۳ شب و ۴ روز در هتل ۳ ستاره معمولی (۳۲۰۰)+عوارض (۲۲۰ تا ۴۴۰)+خوراک و تاکسی (۴۰۰)+آزمون (۲۲۰۰)۶,۰۲۰,۰۰۰ تا ۶,۲۴۰,۰۰۰

نتیجه‌گیری و پیشنهاد آفرینش

نتیجه‌گیری در خصوص اینکه سنتر ایرانی را برای شرکت در آزمون آیلتس انتخاب کنید یا سنتر خارجی، کاملاً بستگی به شرایط و سلایق داوطلب دارد. اما سعی ما این است تا واقع بینانه هزینه های جدول بالا را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ابتدا اینکه آفرینش به هیچ عنوان سفر با اتوبوس به استانبول را پیشنهاد نمی‌کند. ۳۶ ساعت سفر با اتوبوس خستگی به شدت زیادی را برای داوطلب ایجاد میکند که قطع به یقین تاثیری مخربی را در عملکرد وی در آزمون خواهد داشت.

گزینه سفر به کشورهای دیگر همچون گرجستان، ارمنستان و آذربایجان نیز مناسب نمیباشد. چون همانطور که در جدول مقایسه قیمت آزمون آیلتس در ۲۰ کشور جهان مشاهده کردید، هزینه آزمون آیلتس در این کشورها حداقل ۵۴۶ هزار تومان (برای گرجستان) ۶۷۷ هزارتومان (برای ارمنستان) و ۸۷۸ هزارتومان (برای آذربایجان) از هزینه شرکت در آزمون آیلتس ترکیه (حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان) گرانتر است.

در نهایت به نظر می‌آید هزینه آزمون آیلتس در ترکیه در کمترین حالت آن در جدول (ردیف سوم) با ایران برابر است و در بیشتر حالت آن در جدول (ردیف پنجم) بیش از ۱ میلیون تومان از هزینه فعلی آزمون آیلتس در ایران گرانتر است.

شایعه بی‌اساس!

بسیاری از داوطلبان ایرانی که سنترهای خارجی را جهت شرکت در آزمون آیلتس انتخاب مینمایند این تصور را دارند که با شرکت در آزمونهای موسسه بریتیش کانسیل نمرات بهتری را خواهند گرفت. آفرینش با توجه به تجربه سالیان متمادی در این عرصه با قاطعیت اعلام مینماید که بهتر شدن نمرات در موسسه بریتیش کانسیل در مقایسه با IDP صرفا یک شایعه بی پایه و اساس است و استاندارد تصحیح نمرات داوطلبان آیلتس در تمام جهان یکسان است!

63
ارسال دیدگاه جدید

33 تعداد دیدگاه‌ها
30 تعداد پاسخ به دیدگاه‌ها
0 دنبال کنندگان
 
پربحث ترین دیدگاه‌ها
داغترین دیدگاه‌ها
57 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک در این دیدگاه  
اطلاع رسانی
آرش

وقتی می ری ترکیه راحت نمره ات و می گیری یه بار هزینه می کنی اما اینجا از قصد راییتنگ و 6.5 می دن من رفتم ارمنستان پارسال 7 گرفتم راحت اما اینجا دوبار 6.5 گرفتم

آرش

وقتی می ری ترکیه یه بار امتحان می دی ولی اینجا از قصد نمره نمی دن من رفتم ارمنستان راحت 7 گرفتم. اما اینجا دوبار امتحان دادم رایینیگ و بیشتر از 6.5 نمی دادن

فريبا

سلام دوستان كسى ماه پيش يا چند ماه پيش تركيه امتحان داده؟؟ واقعا ليسنينگ با هدفون نيست؟؟

اوا

سلام من 18 ژانويه بريتيش كانسيل تركيه امتحان داشتم، خير هدفون نميدن اما كيفيت صداي پخش شده خوبه واقعا، اما بنظر من ايران امتحان دادن خيلي بهتره، من از شدت استرس و لهجه ي فوق العاده بد اگزمينر اسپكينگ خراب كردم.

کسری اسماعیلی

سلام بنده از دانشگاه توکیو در ژاپن پذیرش گرفتم مدارک بنده به این صورت 2 مقاله isi کارشناسی و ارشد با معدل 17 و 18 از دانشگاه صنعتی اصفهان رشته مهندسی برق 2 سال نیم سابقه کار در عمان 28 ساله سرمایه حدود 30 هزار دلار و البته فاند هم از دانشگاه گرفتم پس فردا شب ازمون دارم ازمون ایلتس در استانبول 2 بار ایران شرکت کردم رایتینگ زیر 7 شد امیدوارم این یکی بالا بشه بنظر شما محیط ازمون چجوریه؟ میتونم اونقدری که بخوام بیارم چون تمام مدارکم کامل و فقط مدرک زبان مونده اینو بگیرم میفرستم برا دانشگاه… ادامه دیدگاه »

فريبا

سلام شما ازمون داديد تركيه؟ خوب شد نمرتون؟؟ راضى بودين؟؟

بهنام

آقا و خانم محترم ترو خدا هر جای دنیا امتحان دادید بدید به غیر از ترکیه، بنده استنابول امتحان دادم، افتضاح بود، به عنوان کسی که در 10 آزمون آزمایشی گذشته حداقل نمره ام 7.5 شده بود. متاسفانه نمره overall 6 دریافت کردم. وضعیت سالن افتضاح و شلوغ، هدفون نمی دن، در کشور ترکیه چیزی به نام مرکز آیلتس وجود نداره بلکه آزمون ها داخل سالن های اجاره ای هتل ها برگزار میشه، برای بخش speaking تا اونجایی که ممکن هست حداقل برای ایرانی ها سوالات رو می پیچونند. writing خیلی بد تصحیح میشه. به هیچ عنوان شما نمی تونید… ادامه دیدگاه »

Mohammad

چرا دوروغ میگی مرد حسابی خجالت بکش

حسام

دروغ که شاخ و دم نداره….کیفیت مراکز آزمون تو استانبول خیلی خیلی بالاتر از تهران هستش….شک ندارم تو از طرف یکی از مراکز و موسسات کلاهبردار و پول تیغ زن تو ایران هستی…من تو ایران سه بار آزمون دادم و بیشترین آورالم شش ونیم بود،اما تو استانبول همون دفعه اول هفت گرفتم…پس کم دروغ بگو

نهنا

سلام شما چه مرکزی در استانبول امتحان دادید؟

حمید

برای قیمت گذاری یه آزمون آیلتس ببینید تا کجاهارو حساب کردن که بتونن با مبلغ سر به سر پول مردم و از چنگشون در بیارن که یکی بشینه فکر کنه ببینه بره ترکیه شاید هزینه ۵۰۰ تومن بیشتر شه.
اگر قیمت آیلتس باید ۱۲۰۰ تا نهایتا ۱۸۰۰ باشه پس این همه اختلاف (تقریبا ۱۶۰۰ تا ۲۷۹۵) تو هزینه یه امتحان برای چیه؟
برای اینکه این دزد ها اومدن همین هزینه هارو کشیدن رو مبلغ سود خودشون

مرتضی

فقط باید رفت

پری

واقعا سوال منم اینه هزینه های هتل و سفر رو چرا به قیمت آیلتس ایران اضافه کرده اند که حالا با هزینه سفر به اون کشورا قیمتها رو مقایسه می کنن؟؟؟؟؟؟

مهدی

مقایسه صحیح هست ولی یک نکته خیلی اساسی رو نادیده گرفتید. سنترهای ایرانی میدونند که اکثرا واسه مهاجرت نیازمند حداقل نمرات هستند پس سختگیرانه تر و حتی مغرضانه نمرات اسپیکینگ و رایتینگ رو کم میدند و شده به خاطر نیم نمره باید دوباره ایلتس بدی یعنی ۲ میلیون ۸۰۰ دیگه باید پرداخت کنی. در صورتی که سنتر خارجی یک بار میری هزینه سفر هم میدی ولی خیالت راحت هست که ممتحنش با وجدان هست و سخت گیر نیست و همون بار اول اگر تلاش و مطالعه کافی و قبلی داشته باشی نمره لازم و شاید بیشتر رو میاری

الناز

مهم اینه که ما الان ثبت نام کنیم هزینه ها به صورت علی الحساب هست و موقع آزمون ما باید ما به التفاوت رو بدیم !!!! معلوم نیست تا دو ماه دیگخ دلار بشه ۲۰ تومن !!!
خب همین الان دلار بگیرن از ما !!!

رجب

این هم یه راه گوشزنیه دیگه