ثبت‌نام عمومی کلاسهای حضوری ترم مرداد
آزمون آیلتس در ترکیه یا ایران، کدام بصرفه‌تر است؟

آزمون آیلتس در ترکیه یا ایران، کدام بصرفه‌تر است؟

بروزرسانی خبر در تاریخ: ۱۱ شهریور ۹۸

با توجه به افزایش قیمت آزمون آیلتس در ایران و رسیدن به رقم ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان جهت ثبت‌نام آزمون آیلتس در ایران، برخی از داوطلبان گزینه شرکت در آزمون آیلتس خارج از کشور را در نظر گرفته‌اند. آفرینش نیز در همین رابطه در مطلبی به بررسی قیمت آزمون آیلتس در ۲۰ کشور مختلف جهان پرداخت که بر همین اساس مشخص شد آزمون آیلتس در ۲ کشور ترکیه و گرجستان، در حال حاضر کمترین نرخ را در مقایسه با سایر کشور‌های جهان دارد.

از همین رو تصمیم گرفتیم که هزینه آزمون آیلتس در کشور ترکیه را با جزئیات بیشتری بررسی نماییم تا داوطلبان گرامی انتخاب آگاهانه‌ای از سنتر مورد نظر خود داشته باشند.

قیمت آزمون آیلتس در ترکیه

درحال حاضر قیمت آزمون آیلتس در ترکیه (در تاریخ درج این خبر) ۹۰۰ لیر (۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) برای آزمون کاغذی و ۱۱۰۰ لیر چیزی در حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای آزمون کامپیوتری می‌باشد. این آزمون در دو نوع Paper-based IELTS و Computer-delivered IELTS در ۵ شهر مختلف ترکیه شامل آدانا، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و استانبول (بخش اروپایی و آسیایی) برگزار میگردد.

سازمان برگزارکننده آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در تمامی شهرهای ترکیه توسط British Council برگزار میگردد.

هزینه سفر به استانبول با اتوبوس

بر اساس اطلاعاتی که در سایت سفر ۷۲۴ وجود دارد، هزینه سفر رفت از تهران به استانبول حدود ۳۶۰ هزار تومان و هزینه برگشت از استانبول به تهران حدود ۷۰۰ هزارتومان میباشد. بنابراین با در نظر گرفتن هزینه برگشت از استانبول، هر شخص حدود ۱ میلیون و ۶۰ هزار تومان جهت رفت و آمد با اتوبوس به استانبول پرداخت خواهد کرد. مهمترین مساله در سفر با اتوبوس به استانبول تحمل کردن ۳۶ ساعت سفر بی‌وقفه تا استانبول و ۳۶ ساعت دیگر برگشت آن تا تهران است! قطعا داوطلبی که ۳۶ ساعت در اتوبوس تا استانبول سفر میکند شرایط مناسبی برای شرکت در آزمون سنگین آیلتس نخواهد داشت. مگر آنکه حداقل یک شبانه روز پس از رسیدن به استانبول استراحت کامل داشته باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه
آزمون آیلتس در ترکیه

هزینه سفر به استانبول با هواپیما

قطعا بهترین نوع پرواز برای رفتن به استانبول، پروازهای چارتر می‌باشند. طی بررسی که در سایت علی‌بابا انجام دادیم به طور متوسط هزینه رفت پروازهای چارتری به استانبول در کمترین حالت حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان و هزینه برگشت نیز چیزی در همین حدود می‌باشد. بنابراین مجموع هزینه رفت و برگشت به استانبول با پروازهای چارتری ایران حدودا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد.

هزینه اقامت در استانبول

کمتربن قیمتها جهت اقامت در استانبول مربوط به هاستل‌ها، سوئیت و هتلهای ۳ ستاره معمولی میباشد. بر اساس نرخ‌هایی که در سایت Booking.com مشاهده کردیم، هزینه اقامت در هاستل برای سه شب معادل ۲۰ دلار ( ۲۴۰ هزارتومان) ، اقامت در سوئیت برای سه شب معادل ۲۸ دلار (حدوداً ۳۳۶ هزار تومان) و برای سه شب اقامت در هتل ۳ ستاره معمولی حدودا ۷۰ دلار (۸۴۰ هزار تومان) برای سه شب می‌باشد.

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه

هزینه تور استانبول

بر اساس بررسی که در سایت لست سکند انجام دادیم، کمترین هزینه تور استانبول (۳ شب) با پرواز ایرانی در هتل معمولی ۳ ستاره در اتاق ۲ تخته حدود ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان می‌باشد. البته به شرط اینکه نفر دومی نیز همراه شما باشد و گرنه این قیمت برای ۱ نفر در اتاق ۱ تخته به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

هزینه خوراک و رفت و آمد در استانبول

چنانچه قصد داشته باشید با تور به استانبول سفر نمایید به طور معمول صبحانه شما به صورت رایگان در هتل سرو خواهد شد. به جز صبحانه در یک اقامت ۳ شب و ۴ روزه معمولا ۷ وعده غذایی دیگر در استانبول خواهید داشت که هر وعده غذایی به صورت متوسط ۲۰ لیر ترکیه هزینه دارد. یعنی در مجموع ۱۴۰ لیر ترکیه معادل ۲۴۰ هزارتومان

در خصوص رفت آمد، به صرفه ترین راه در استانبول استفاده از مترو میباشد. به نظر میرسد هزینه های رفت و آمد شما در استانبول روزانه در حدود ۲۰ لیر باشد. بنابراین در مجموع در حدود ۸۰ لیر ترکیه (تقریبا ۱۶۰ هزارتومان) هزینه رفت و آمدهای روزانه شما (۴ روز) در استانبول خواهد شد.

جدول هزینه‌های سفر به ترکیه

در ادامه سعی کرده ایم با توجه به مندرجات مشروح فوق، جدول هزینه‌ای شرکت در آزمون آیلتس را به شرح زیر ارائه دهیم تا داوطلبان محترم بتوانند انتخاب دقیق‌تری داشته باشند. البته توجه داشته باشید که قیمتهای زیر به صورت حدودی محاسبه شده‌اند. (در این جدول فرض بر این گرفته شده که داوطلب فقط برای آزمون آیلتس به استانبول سفر می‌کنید و هیچ هزینه جانبی دیگر نظیر بیمه، تفریح و غیره لحاظ نشده اشت.)

[table id=34 /]

نتیجه‌گیری و پیشنهاد آفرینش

نتیجه‌گیری در خصوص اینکه سنتر ایرانی را برای شرکت در آزمون آیلتس انتخاب کنید یا سنتر خارجی، کاملاً بستگی به شرایط و سلایق داوطلب دارد. اما سعی ما این است تا واقع بینانه هزینه های جدول بالا را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ابتدا اینکه آفرینش به هیچ عنوان سفر با اتوبوس به استانبول را پیشنهاد نمی‌کند. ۳۶ ساعت سفر با اتوبوس خستگی به شدت زیادی را برای داوطلب ایجاد میکند که قطع به یقین تاثیری مخربی را در عملکرد وی در آزمون خواهد داشت.

گزینه سفر به کشورهای دیگر همچون گرجستان، ارمنستان و آذربایجان نیز مناسب نمیباشد. چون همانطور که در جدول مقایسه قیمت آزمون آیلتس در ۲۰ کشور جهان مشاهده کردید، هزینه آزمون آیلتس در این کشورها حداقل ۵۴۶ هزار تومان (برای گرجستان) ۶۷۷ هزارتومان (برای ارمنستان) و ۸۷۸ هزارتومان (برای آذربایجان) از هزینه شرکت در آزمون آیلتس ترکیه (حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان) گرانتر است.

در نهایت به نظر می‌آید هزینه آزمون آیلتس در ترکیه در کمترین حالت آن در جدول (ردیف سوم) با ایران برابر است و در بیشتر حالت آن در جدول (ردیف پنجم) بیش از ۱ میلیون تومان از هزینه فعلی آزمون آیلتس در ایران گرانتر است.

شایعه بی‌اساس!

بسیاری از داوطلبان ایرانی که سنترهای خارجی را جهت شرکت در آزمون آیلتس انتخاب مینمایند این تصور را دارند که با شرکت در آزمونهای موسسه بریتیش کانسیل نمرات بهتری را خواهند گرفت. آفرینش با توجه به تجربه سالیان متمادی در این عرصه با قاطعیت اعلام مینماید که بهتر شدن نمرات در موسسه بریتیش کانسیل در مقایسه با IDP صرفا یک شایعه بی پایه و اساس است و استاندارد تصحیح نمرات داوطلبان آیلتس در تمام جهان یکسان است!

مقالات مرتبط
64 نظر
Roghayeh

من برای اینکه دودل بودم تو انتخاب .که ایران امتحان بدم یا استانبول آمدم و مطالب رو خوندم .درمورد اینکه همه جوانب سفر و …رو مقایسه کرده بودین به نظر من خیلی خوب بود چون برای خود من خیلی مهم بود و نیاز داشتم بدونم .ولی وقتی نظرات رو خوندم ….بازم دودل ام

آرش

وقتی می ری ترکیه راحت نمره ات و می گیری یه بار هزینه می کنی اما اینجا از قصد راییتنگ و 6.5 می دن من رفتم ارمنستان پارسال 7 گرفتم راحت اما اینجا دوبار 6.5 گرفتم

آرش

وقتی می ری ترکیه یه بار امتحان می دی ولی اینجا از قصد نمره نمی دن من رفتم ارمنستان راحت 7 گرفتم. اما اینجا دوبار امتحان دادم رایینیگ و بیشتر از 6.5 نمی دادن

فريبا

سلام دوستان كسى ماه پيش يا چند ماه پيش تركيه امتحان داده؟؟ واقعا ليسنينگ با هدفون نيست؟؟

اوا

سلام من 18 ژانويه بريتيش كانسيل تركيه امتحان داشتم، خير هدفون نميدن اما كيفيت صداي پخش شده خوبه واقعا، اما بنظر من ايران امتحان دادن خيلي بهتره، من از شدت استرس و لهجه ي فوق العاده بد اگزمينر اسپكينگ خراب كردم.

کسری اسماعیلی

سلام بنده از دانشگاه توکیو در ژاپن پذیرش گرفتم مدارک بنده به این صورت
2 مقاله isi
کارشناسی و ارشد با معدل 17 و 18 از دانشگاه صنعتی اصفهان رشته مهندسی برق
2 سال نیم سابقه کار در عمان
28 ساله
سرمایه حدود 30 هزار دلار و البته فاند هم از دانشگاه گرفتم
پس فردا شب ازمون دارم ازمون ایلتس در استانبول 2 بار ایران شرکت کردم رایتینگ زیر 7 شد امیدوارم این یکی بالا بشه
بنظر شما محیط ازمون چجوریه؟ میتونم اونقدری که بخوام بیارم چون تمام مدارکم کامل و فقط مدرک زبان مونده اینو بگیرم میفرستم برا دانشگاه و بعدم باید وقت سفارت بگیرم برای تکمیل ویزا
ایا محیط خوبه برای ازمون؟
موفق باشید

فريبا

سلام شما ازمون داديد تركيه؟ خوب شد نمرتون؟؟ راضى بودين؟؟

بهنام

آقا و خانم محترم ترو خدا هر جای دنیا امتحان دادید بدید به غیر از ترکیه، بنده استنابول امتحان دادم، افتضاح بود، به عنوان کسی که در 10 آزمون آزمایشی گذشته حداقل نمره ام 7.5 شده بود. متاسفانه نمره overall 6 دریافت کردم. وضعیت سالن افتضاح و شلوغ، هدفون نمی دن، در کشور ترکیه چیزی به نام مرکز آیلتس وجود نداره بلکه آزمون ها داخل سالن های اجاره ای هتل ها برگزار میشه، برای بخش speaking تا اونجایی که ممکن هست حداقل برای ایرانی ها سوالات رو می پیچونند. writing خیلی بد تصحیح میشه. به هیچ عنوان شما نمی تونید نتیجه مورد انتظارتونو تو ترکیه پیدا کنید.

Mohammad

چرا دوروغ میگی مرد حسابی خجالت بکش

حسام

دروغ که شاخ و دم نداره….کیفیت مراکز آزمون تو استانبول خیلی خیلی بالاتر از تهران هستش….شک ندارم تو از طرف یکی از مراکز و موسسات کلاهبردار و پول تیغ زن تو ایران هستی…من تو ایران سه بار آزمون دادم و بیشترین آورالم شش ونیم بود،اما تو استانبول همون دفعه اول هفت گرفتم…پس کم دروغ بگو

نهنا

سلام شما چه مرکزی در استانبول امتحان دادید؟

حمید

برای قیمت گذاری یه آزمون آیلتس ببینید تا کجاهارو حساب کردن که بتونن با مبلغ سر به سر پول مردم و از چنگشون در بیارن که یکی بشینه فکر کنه ببینه بره ترکیه شاید هزینه ۵۰۰ تومن بیشتر شه.
اگر قیمت آیلتس باید ۱۲۰۰ تا نهایتا ۱۸۰۰ باشه پس این همه اختلاف (تقریبا ۱۶۰۰ تا ۲۷۹۵) تو هزینه یه امتحان برای چیه؟
برای اینکه این دزد ها اومدن همین هزینه هارو کشیدن رو مبلغ سود خودشون

مرتضی

فقط باید رفت

پری

واقعا سوال منم اینه هزینه های هتل و سفر رو چرا به قیمت آیلتس ایران اضافه کرده اند که حالا با هزینه سفر به اون کشورا قیمتها رو مقایسه می کنن؟؟؟؟؟؟

مهدی

مقایسه صحیح هست ولی یک نکته خیلی اساسی رو نادیده گرفتید. سنترهای ایرانی میدونند که اکثرا واسه مهاجرت نیازمند حداقل نمرات هستند پس سختگیرانه تر و حتی مغرضانه نمرات اسپیکینگ و رایتینگ رو کم میدند و شده به خاطر نیم نمره باید دوباره ایلتس بدی یعنی ۲ میلیون ۸۰۰ دیگه باید پرداخت کنی. در صورتی که سنتر خارجی یک بار میری هزینه سفر هم میدی ولی خیالت راحت هست که ممتحنش با وجدان هست و سخت گیر نیست و همون بار اول اگر تلاش و مطالعه کافی و قبلی داشته باشی نمره لازم و شاید بیشتر رو میاری

آفرینش

سلام و احترام؛ روند نمره دهی آیلتس استاندارد است و هیچ غرضی در سختگیری توسط سنترها وجود ندارد.

amin202

خوب همین پاسخ رو در جواب نظر اول از “بهنام” هم میدادید دیگه :))

علی

فقط جایی که به نفعشون باشه پاسخ میدن
99 درصد کسایی که تو ایران امتحان میدن مجبورن آزمون دوم رو بدن
حالا بماند آزمون سوم و …..

الناز

مهم اینه که ما الان ثبت نام کنیم هزینه ها به صورت علی الحساب هست و موقع آزمون ما باید ما به التفاوت رو بدیم !!!! معلوم نیست تا دو ماه دیگخ دلار بشه ۲۰ تومن !!!
خب همین الان دلار بگیرن از ما !!!

رجب

این هم یه راه گوشزنیه دیگه

روزبه

دوستان کسی میتونه منو راهنمایی کنه چطور برای گرجستان یا ارمنستان ثبت نام کنم چطور پول رو واریز میکنید

زهرا

سایتهایی مثل تهران پیمنت
یا تهران کردیت کارت

میثم

قیمت آیلتس ۷۲۰ لیر؟ من بریتیش کنسیل میرم میزنه ۹۰۰ لیر و آی دی بی میزنه ۶۶۰ لیر؟ قضیه چیه؟ نرم اونجا مثل ایران بگن بقیش رو باید بدی. یه نکته هم تو ای دی بی نوشته که از ماه ژون هزینه میشه ۱۲۰۰ لیر!!!! الان که ژون گذشته! اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه.

ایمان

از تاریخ ۳ سپتامبر هزینه آزمون ترکیه ۹۰۰ لیره

کامران

من الان قیمت بریتیش کانسل آنتالیا رو چک کردم همچنان ۷۲۰ لیر هست.

دايانا

من چند اذر ماه پروشات امتحان دادم ۷٫۵ شدم و فروردین ماه استانبول دادم و ۸٫۵ شدم
اکادمیک چندماه مطالعه داشتم ولی کیفیت تصحیح اسپیکینگ بسیار بالاتر بود
به شما هم توصیه میکنم

سعیده

سلام خانم دایانا، سعیده هستم، اگر اشکال نداره یه راه تماس به من بدین باهاتون در مورد ترکیه رفتن مشورت کنم، خیلی لطف می کنید

اسمان

سلام و وقت بخیر،امکانش هست یکم بیشتر درباره ی ترکیه راهنمایی کنید،میشه به ایمیلم پیام بدید ازمونم یک ماه دیگه هست و نمی‌دونم ایران بدم یا ترکیه.خیلی ممنون میشم اگه راه ارتباطی داشته باشم با شما.asemansadr@hotmail.comممنون میشم جدا.

منا

میشه لطفا یک راه ارتباطی به من بدید؟ مچکرم mona_behrang@yahoo.com

shakiba

سلام ببخشید من چند تا سوال راجبه امتحان در ترکیه دارم

نیلوفر

اقای پوریا از مدرسان ایلتس معتقده که سنتر های ترکی خیلی بهتر نمره میدن و این صحبتشون در کامنت ها با این مقاله در تضاد هست

میلاد

عوارض خروج از کشور تو محاسباتتون نیومده لطفا بازنگری کنید

آفرینش

سلام و احترام، محاسبه شده دوست عزیز

نام

خرجش بیشترم باشه من قطعا ترجیح میدم برم ترکیه امتحان بدم. پول تو جیب آقایون نره. از آب گل آلود ماهی میگیرن.

مجتبی

راستش من نظرم این بود تهران امتحان بدم ولی الان با خوندن این مطلب دارم مقایسه میکنم میبینم تو ترکیه با هواپیما یک میلیون تومن گرون تر در میاد که یعنی شما یک میلیون اضافه پرداخت میکنید و یک سفر خارجی هم میرین! به نظرم ارزششو داره

شجاع

ای ول دوستان من و دوستام هم باشمائیم ما هم اتصراف دادیم و برای ترکیه ثبت نام میکنیم حتی اگر هزینه اش بیشتر بشه. خیلی برای من جالب شرط حج واجب استطاعت مالی است کسی که میره حج ارز دولتی میگیره با نرخ 3800 اما چندتا جوان تحصیل کرده که افتخار این کشورن باید حدود 4 برابر برای یک ازمون استاندار پرداخت کنن

Test taker

با سلام-لطفا پخش كنيد
به نظر اينجانب بحث سنترها واقعيت دارد و اصلا شايعه نيست، اين يك قانون نانوشته است و قوانين نانوشته،با عرض پوزش، هميشه قدرتشان از قوانين مكتوب بيشتر است. اينجانب يك و نيم سال پيش در يكي از سنترهاي كشورهاي غربي امتحان دادم و اصلا هم هيچي نخواندم و همه ي بخش ها رو هركدوم ٦ گرفتم (البته سطح زبانم بد نبود). اما بهار ٩٧ تو ايران امتحان دادم و باوجود اينكه واقعا زياد مطالعه كرده بودم و آماده بودم رايتينگ همون ٦ رو بهم دادند!!! هرچند نمره ميانگينم ٧ و نيم شده بود و همه ي بخش ها حدود ١و نيم تا ٢ ونيم نمره پيشرفت داشتم. در هر حال اعتراض ٦٢٩ هزاري هم راه به جايي نبرد چون قطعا موسسه idp براي يك ايراني اعتبار خودشو زير سؤال نميبره و فقط توجيه كرده بودند. بنظرم سنترهاي كشورهايي كه رابطه شون با غرب خوبه قطعا تاثير مثبت (حتي در رايتينگ تا يك نمره) رو كارنامه تون داره. اينجانب دفعه بعد احتمالا گرجستان و بريتيش كاونسل امتحان ميدم

اسمان

سلام امکانش هست بفرمایید کدوم کشور امتحان دادید؟ میشه یه راه ارتباطی بفرمایید.؟asemansadr@hotmail.com

علیرضا

اقا من خونه تو ترکیه میشناسم ارزون چهار پنج نفره میشه برا ده روز یه هفته اجاره کرد. منتها باید گروه درست کنیم. هم تفریحه هم امتحان. سنتر اینجا به من گفت کنسل کن یا اضافه مبلغ بریز. منکه حاضر نیستم پول تو جیب … کنم…اونم پولی که با بدختی جمع شده

محسن صفری

بچه ها دو سال صبر کنین خسته میشه.از رو میره.بعد اگه چیزی یادتون مونده باشه برین ثبت نام کنین.یا اینکه هر روز نت برگ رو چک کنیم یهو دیدی تخفیف آیلتس هم اومد!

محمد

مطبی که درج کردید بسیار منطقی و واقع بینانه هست. اما در مورد نحوه نمره دهی خواستم مطلبی را خدمت دوستان عزیز عرض بکنم. بنده خودم مدرس زبان هستم و به نظرم می رسد که عده ای از زبان آموزان ایرانی دچار خود بزرگ
بینی هستند یعنی بعد از رسیدن به سطح intermediate تصور می کنند می توانند به راحتی نمره ۷ یا بالاتر بگیرند. در صورتی که کسب نمره ۷ یا بالاتر نیازمند صرف زمان و تلاش وافر است. زبان اموزی که سواد کافی ندارد در هر کشوری هم آزمون بدهد باز نمره لازم را کسب نخواهد کرد.

حمید

همین تعصب شما رو ایرانی ها نشون میده که نیتتون اینه که به ایرانی نمره ندهی چون خیلی … هستند الان دلار ۱۴ تومنه و همه میرن خارج امتحان میدن موسسات داخل هم بهتره تعطیل کن کسی نمیتونه ۳ میلیون امتحان بده که شما غرض ورزانه بهش نمره پایین دهید

سحرناز

خوش به حال کسی آشنا توی ترکیه داره. حداقل مخارج هتل و خورد و خوراک رو نمی‌ده

سید محمد حسین صادقی طباطبایی

با توجه به افزایش قیمت به همه شاگردام توصیه کردم که … در ایران ثبت‌نام نکنند.. خدا رو شکر حداقل روی عده‌ای میتونم تاثیر بذارم.. به همکاران هم همین توصیه رو میکنم.. ضمنا تجربه ثابت کرده که نمره‌دهی بریتیش‌کانسیل بهتره..

سید محمد حسین صادقی طباطبایی

لطفا پیام من رو کامل بگذارید.. گویا در شان موسسه شماست که پیام‌ها رو سانسور شده بذارید..

اسمان

سلام میشه ایمیل تونو بدید؟یا اگر خواستید بهم ایمیل بزنید.asemansadr@hotmail.com

رضا

سفر استانبول واجب شدیم!

رضا

حتی میشه برای رفت از هواپیما و برگشت از اتوبوس و قطار استفاده کرد.ضمن اینکه سفر میتونه جنبه تفریحی هم بسته به سلیقه فرد بعد از آزمون داشته باشه.

الناز

منم ترجیح میدم بعد از امتحانم سفر کنم .امتحان میدم ترکیه دو سه روزم خستگی در میکنم بعد برمیگردم.

نه به سودجویی

البته شما باید هم دادن آزمون در خارج از کشور رو تایید نکنید چون عملا با این تایید دارید خودتونو بدبخت میکنید و دکونتون تخته خواهد شد…بر هیچکسی پوشیده نیست که موسسات آزمون آیلتس در ایران فقط به دنبال سودجویی خود بوده و خودم هم تجربه کرده ام که نمره منصفانه ای داده نمیشه تا دوباره تو آزمون این موسسات ثبت نام شود.من که صد در صد تو ترکیه ویا تو آنکارا یا تو استانبول آزمونو میدم تا جیب این موسسات و سنجش فرصت طلب بی انصاف رو پرنکنم.

متین

داداش من آفرینش که آزمون اصلی رو نمیگیره! تو باغ نیستیا

محمد

بله بصورت مستقیم نمی گیره…شما تو باغ نیستی

علی

من کسی رو میشناسم که سواد بالایی داره و در بخش اسپیکینگ 9 گرفته ولی تو رایتینگ بهش 7 دادن! کاملا مشخصه عمدا تو رایتینگ نمره نمی دن. من قبلا فکر می کردم شایعه هست ولی چندتا مورد دیدم که خودشون معتقد بودن عالی نوشتن ولی بهشون بیشتر از 7 ندادن.

Jo Ma

ممنون از مقالتون.

دیبا

سلام
محاسباتتون کاملا درست هست ولی چنتا نکته رو بع غلط اشاره کردید. نمی دونم جه اصراریه که بگید بریتیش کانسول و آی دی پی یه جور نمره می دن در صورتی که حتی کارمندای خود آیلتس در ایران هم معترفن که نمره دهی رایتینگ آی دی پی کاملا جهت دار و بیزینسیه این نکته بر همه روشنه، به نظر اشتباهتون اصرار نکنید و نکته دوم هزینه آزمون آیلتس در باکو تقریبا ۱۹۶ دلاره و سفر زمینی مجموعا ۱۳ یا ۱۴ ساعته و قابل تحمل که در کل از ایران ارزونتر در میاد ضمن اینکه قطعا نمره رایتینگ بهتری کسب خواهد شد

نوید

مقایسه کردین با منطق و دمتون گرم
ولی واقعا بازم ترجیحم اینه که یک تومن بیشتر بدم ولی پول به جیب بعضیا نریزم.
یکم حمایت بد نیست.
ما همه تو یک کشتی هستیم.

محسن

این یه کم حمایت که میگید ۲ میلیون تومن آب میخوره

ماکان

علم اقتصاد در سراسر دنیا نشون داده با گران شدن هرچیزی با … میشه قیمتش رو کنترل کرد مخصوصا الان که هر گرونی و بازارسازی از عدم اگاهی مردم شکل میگیره. من حاضرم گرونتر پول بدم ولی ازین اتفاق جلوگیری کنم.

سوران منصورنیا

شخصا ترجیح میدم برم ارمنستان تا پول به حساب کسایی بریزم که حرف امروز و دیروز شون آسمون تا زمین فرق داره.
واسه هفت مهر رزرو کرده بودم اما کنسل کردم و برای ۲۱ مهر در ارمنستان رزرو کردم.

در مورد بریتیش کانسیل هم عملا دیدم نمرات بالاتر هست از نمرات سنترهای داخل کشور.

احسان

اینکه می فرمائید یک شایعه بی پایه و اساس است، یک شایعه بی پایه و اساس است!!!
در مورد لیسنینگ همینجا خیلی بهتره، بخاطر اینکه اینجا هدفون در اختیارمان قرار میدن، اونجا صدا در سالن پخش میشه.
در مورد ریدینگ که هیچ تفاوتی نمیکنه.
ولی قطعا رایتینگ و اسپیکینگ تفاوت داره.
اینجا یک اگزمینر همواره عصبی! باید تصحیح کنه!
بخاطر همه مشکلات جامعه، اگزمینر هم مثل ما آدمه، و قطعا خطا میکنه…تو این حال و روز جامعه ما، قطعا مواجه شدن با اگزمینر ایرانی رو من ترجیح نمیدم…کما اینکه تجربه من توی استانبول و تست سنتر ایرانی موید همه حرفامه.

ارام

از کجا میدونید اگزمینر عصبیه؟ ویدیوهایی که من درمورد پارت اسپیکینگ دیدم میگه که اتفاقا بهشون اموزش میدن که به کسیکه ازمون میده ارامش بدن و استرسشو کم کنن. نه اینکع بداخلاقی کنن. اخرش اینا کارمندای یه کمپانی خارجی ان که مرتب چک میشن. یکم به نظرم استرس و وسواس زیادی به خودمون میدیم. اگه نهایتا مطمینیم نمره کم دادن اعتراض میزنیم و حرفمون درست باشه کل هزینه رو پس میدن.

محسن

مقاله‌تون منطقی هست ولی من ترجیح میدم استانبولم بگردم

زهره

درسته بعلاوه اینکه من ترجیح میدم اگر سودی در بین هست تو جیب ترکیه بره تا ایرانی که هیچ ارزشی برای مردمش قائل نیست

زهره

درسته بعلاوه اینکه من ترجیح میدم اگر سودی این بین هست تو جیب ترکیه بره نه ایرانی که هیچ ارزشی برای مردمش قائل نیست.

نظرات بسته شده‌اند.