ثبت‌نام عمومی کلاسهای حضوری ترم مرداد
نحوه استفاده از دیکشنری✔️

نحوه استفاده از دیکشنری✔️

دیکشنری یا لغت نامه به منظور یادگیری بهتر زبان استفاده می شود . درواقع با استفاده از دیکشنری شما می توانید واژگان تخصصی را بهتر و سریع تر درک کنید. نحوه استفاده از دیکشنری همیشه سوال بسیاری از زبان آموزان است چرا که نسخه های چاپی دیکشنری عمدتا بسیار قطور هستند و استفاده از آنها دشوار است.  آفرینش در این مقاله نحوه استفاده از دیکشنری را برای شما عزیزان بررسی می کند.

دیکشنری چیست؟

Dictionary  یا لغت نامه کتابی است که مجموعه لغات و واژگان مهم و کاربردی یک زبان خاص را جمع آوری کرده است. واژگان در این کتاب ها اغلب به ترتیب حروف الفبا قرار دارد و جملاتی در قالب مثال برای هر واژه نیز بیان شده است. این جملات باعث می شود زبان آموز لغت را بهتر یاد بگیرد.

دیکشنری ها علاوه بر نسخه چاپی دارای اپلیکشن نیز هستند که براحتی میتوانید آن را بر روی موبایل خود دانلود و استفاده کنید. دیکشنری های متنوعی امروزه شکل گرفتند اما یکی از بهترین Dictionaryها، دیشکنری تک زبانه لانگمن است.

اطلاعات موجود در یک دیکشنری

لغت نامه ها اطلاعات فراوانی را در اختیار ما می گذارند و تنها معنی واژگان نیست. به طور مثال برخی از اطلاعت قابل دسترسی در هر دیکشنری شامل: معنی کلمه، تلفظ، مثال، مترادف، متضاد، حرف اضافه، phrasal verbs، collocation، اصطلاحات و … . در ادامه به بررسی دقیق تر هر یک از ویژگی های دیکشنری و نحوه استفاده از دیکشنری می پردازیم.

معنی و مفهوم لغت

 معنی واژگان اولین اطلاعاتی است که شما در دیکشنری آن را دریافت می کنید. به یاد داشته باشید که ممکن است یک کلمه دارای 10 معنی مختلف باشد. برای اینکه بفهمیم که دقیقا کدام معنی مدنظر ما است، باید کل جمله را در نظر بگیریم و بعد تصمیم بگیریم که کدام مفهوم صحیح تر است. بنابراین اولین معنی که در دیکشنری به چشم شما می خورد، لزوما درست ترین معنی نیست.

مثال و استفاده از dictionary

نحوه استفاده از دیکشنری با وجود مثال هایی که در دیکشنری وجود دارد، درک بهتری از لغت به شما می دهد. توصیه خانه آیلتس آفرینش به شما زبان آموزان این است که به هیچ عنوان لغات را بدون مثال صرفا حفظ نکنید. زیرا در این صورت به زودی آن را فراموش خواهید کرد. درحقیقت مثال ها به عنوان نشانه ای برای یادگیری بهتر شما هستند.

یادگیری تلفظ صحیح در دیکشنری

برای یادگیری تلفظ ها در زبان انگلیسی حتما از “دیکشنری” استفاده کنید چون اگر تلفظ کلمه ای را اشتباه یاد بگیرید، تغییر آن در ذهن شما کار دشواری است. برای یادگیری هر کلمه ای در ابتدا حتما تلفظ صحیح آن را از دیکشنری های معتبر مثل longman بررسی کنید.

Part of speech

با دیکشنری می توانید متوجه شوید که نقش کلمه چیست مثلا صفت، اسم، قید و … . دانستن این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهتر است در زمان یادگیری هرکلمه part of speech یا فرم لغت را نیز ارزیابی کنید.

حرف اضافه

برخی از فعل ها با حرف اضافه خاص خودشان باید استفاده شوند و یادگیری آنها ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد. با یادگیری حروف اضافه افعال از طریق دیکشنری می توانید سریع تر آنها را یاد بگیرید. مثلا فعل attend با حروف اضافه to یا by بیان می شود. حتی در برخی از مواقع نیز این فعل با هیچ حرف اضافه ای استفاده نمی شود مثلا attend a meeting. با استفاده از دیکشنری معتبر این امکان وجود دارد تا بتوانید تمام حروف اضافه افعال را براحتی بررسی کنید.

مترادف یا هم معنی در دیکشنری

یکی دیگر ازفاکتورهای نحوه استفاده از دیکشنری، قابلیت دسترسی به تلفظ کلمه ها است. درواقع در اکثر دیکشنری ها می توانید علاوه بر معنی کلمه، مثال و تلفظ، مترادف آن کلمه را نیز بررسی کنید. مترادف در یادگیری زبان انگلیسی و حتی در آزمون های بین المللی مثل آیلتس مهم هستند زیرا بهتر است از تکرار کلمات در مکالمه بپرهیزید.

Phrasal verbs

افعال phrasal verbs ترکیبی از یک فعل و یک حرف اضافه هستند به طور مثال فعل take off یا pick up. به یاد داشته باشید که phrasal verbها ممکن است دارای چندین معنی باشند که از طریق دیکشنری می توانید براحتی آن را یادبگیرید.

اصطلاحات در دیکشنری

با کنار هم قرار گرفتن چند کلمه یک جمله یا اصلاح به دست می آید. مثلا a piece of cake به معنی بسیار راحت است. در دیکشنری های معتبر می توانید این اصلاحات را براحتی پیدا و فرا بگیرید.

C یا UC

شمارش یا غیرقابل شمارش بودن یک کلمه را نیز می توانید از طریق دیکشنری های موجود پیدا کنید. توجه داشته باشید که قابل شمارش یا غیرقابل شمارش بودن یک واژه به شما می کند که از لحاظ ساختاری و گرامری جمله درستی را بسازید. مثلا اگر کلمه ای قابل شمارش باشد، از a یا an استفاده کنید. یا درصورتیکه قابل شمارش باشد می توانید به آخر لغت s اضافه کنید. بنابراین Countable یا Uncountable بودن لغات را حتما مورد بررسی دقیق خود قرار دهید.

اپلیکیشن دیکشنری

همانطور که اشاره شد دیکشنری های دارای یک نسخه آنلاین نیز هستند که براحتی می توانید بر روی گوشی همراه، لپ تاپ یا تبلت خود دانلود کنید. استفاده از برنامه dictionary به مراتب بسیار راحت تر از نسخه چاپی آن است. مثلا لازم نیست همیشه یک کتاب قطور را همراه خود حمل کنید یا از بین هزاران صفحه، به دنبال لغت مدنظر خود بگردید.

“نحوه استفاده از دیکشنری” با استفاده از اپلیکیشن و اینترنت بسیار راحت تر است و مثال ها یا تلفظ را می توانید با دقت یاد بگیرید. امروزه نصب حداقل یک اپلیکیشن دیکشنری بر روی هر گوشی همراهی ضروری است.

سوالات متداول

نحوه استفاده از دیکشنری چگونه است؟

با استفاده از دیکشنری های معتبر قابلیت دسترسی به هزاران واژه کاربردی، مفهوم آن ها، مثال، تلفظ، هم معنی و …. هر کلمه را خواهید داشت.

بهترین دیکشنری زبان انگلیسی کدام است؟

توصیه ما استفاده از دیکشنری های تک زبانه است چراکه دیکشنری های انگلیسی به فارسی ممکن است ذهن شما را تنبل کند و در یادگیری زبان انگلیسی کند پیش روید. به طور مثال دیکشنری لانگمن یک لغت نامه عالی تک زبانه انگلیسی به انگلیسی است که کار کردن با آن بسیار ساده و روان است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.