اطلاعاتی جامع در مورد استان یوکان در کانادا

اطلاعاتی جامع در مورد استان یوکان در کانادا

اطلاعاتی جامع در مورد استان یوکان در کانادا

مقدمه (The Basics )

یوکان غربی ترین و کوچکترین استان شمال غرب کانادا می باشد. اسم این استان از کلمه “رودخانه بزرگ” در زبان محلی گرفته شده است. جمعیت این استان در حدود ۳۲۰۰۰ نفر می باشد که بیش از ۷۰ درصد آن (۲۳,۵۱۱ نفر) در شهر مرکزی Whitehorse زندگی می کنند. در حدود یک چهارم ساکنین یوکان بومی بوده و این استان خانه ۱۴ ملیت اولیه کانادا با ۸ زبان مختلف می باشد. یوکان در بالای اقیانوس منجمد شمالی در مرز ایالت Alaska واقع شده است. دمای این استان از ۱۸- درجه در ژانویه تا تقریباً ۱۴ درجه در جولای می رسد.

اشتغال و اقتصاد در یوکان (Yukon Economy and Employment)

اقتصاد یوکان کاملاً به منابع طبیعی غنی آن بستگی دارد. صنعت معدن با اختصاص ۳۰ درصد اقتصاد بزرگترین صنعت این استان محصوب می شود. اهمیت صنعت معدن در یوکان به اواخر قرن نوزدهم بر می گردد. در آن موقع کشف طلا منجر به هجوم مردم (klondike Gold Rush ) به این استان شد. فقط در ماه های اولیه ۳۰۰۰۰ – ۴۰۰۰۰ نفر به این استان آمدند که مقدمه پیدایش منطقه یوکان بود. تجارت و کارهای اداری بعد از منابع طبیعی دومین بخش اصلی اقتصاد در یوکان محسوب می شود. علاوه بر این کارهای دولتی با ۲۰ درصد کل اشتغال منبع اصلی فعالیت اقتصادی در شهر مرکزی Whitehorse می باشد. اقتصاد یوکان تدریجاً در حال تغییر بوده است. هم اکنون توریست بخش قابل توجهی از مشاغل و خدمات را تامین می کند. بیکاری فصلی در Whitehorse از ۶٫۵ درصد در ژوئن تا کمی بالای ۴ درصد در دسامبر تغییر می کند که پایین تر از میانگین کانادا است.

استاندارد زندگی در یوکان (Yukon Standard of Living )

هزینه زندگی در Whitehorse به طور کلی از استانهای جنوبی کانادا بیشتر است با این حال هزینه زندگی در Whitehorse از هر جای دیگر در یوکان و بیشتر استانهای شمالی کانادا کمتر می باشد. میانگین درآمد سالیانه در یوکان بیشتر از ۴۵,۰۰۰ $ می باشد که جوابگوی هزینه های بالای زندگی در این استان است. بخش اصلی کار در یوکان بر اساس فصل بوده و استاندارد درآمد هفتگی از میانگین کانادا بیشتر است. به علاوه، در یوکان مالیات منطقه ای فروش اعمال نمی شود. اخیراً حداقل حقوق، به ۸٫۵۸ $ در ساعت افزایش یافته است.

مسکن در یوکان (Yukon Residential Housing )

یکی از ویژگی های یوکان آسان بودن خرید مسکن می باشد. هزینه میانگین خرید خانه در یوکان در حدود ۱۷۰,۰۰۰ $ می باشد. قیمتها با توجه به محله زندگی از ۱۲۰,۰۰۰$ تا ۱۹۱,۰۰۰ تغییر می کند. اجاره خانه که توسط Census در سال ۲۰۰۱ محاسب شده حدود ۷۱۶ $ بود.

تحصیلات در یوکان (Yukon Education )

تمامی شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم می توانند تا سن ۲۰ سالگی و تا پایان دبیرستان از تحصیلات رایگان دولتی استفاده کنند. در استان یوکان تحصیلات جامع عمومی از مهدکودک تا سال ۱۲ فراهم می باشد. در ضمن، سیستم آموزش عمومی برنامه کارآموزی و کارورزی دارد که با آموزش مهارت به جوانان آنها را جهت کار حین تحصیل آماده می سازد. برنامه تحصیلی یوکان به پیروی از استان هم جوار بیریتیش کلمبیا می باشد. در یوکان یک مؤسسه عالی با نام Yukon College وجود دارد که در Whitehorse واقع شده است. در این کالج کوچک کمتر از ۱۰۰۰ دانشجوی تمام وقت و تقریباً ۳۰۰۰ دانشجوی پاره وقت در حال تحصیل می باشند. رشته های هنر، علوم، مطالعات شمالی، مدیرت منابع و آموزش افسر محیطی در این دانشگاه ارائه می شود. برنامه های مهارت آموزی علوم کامپیوتری، مدیریت تجاری، مدیریت اداری، توریست و هنرهای آشپزی نیز از دیگر دوره های موجود در این دانشگاه می باشد. کالج یوکان عضو دانشگاه Arctic که شبکه بین المللی مراکز آموزش عالی در بخش قطب شمالی است، می باشد.

بهداشت در یوکان (Yukon Health Care )

با توجه به قوانین کانادا تمامی استانها و مناطق کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم خدمات درمانی عمومی و دولتی فراهم می سازند. به عبارت دیگر، هزینه تمامی خدمات درمانی اولیه به طو مستقیم از بیمار اخذ نمی شود. مراقبت های بهداشتی غیر ضروری مانند عمل زیبایی و مراقبت های دهان و دندان ممولاً به طور رایگان نمی باشد. البته لیست خدمات درمانی رایگان در هر استان متفاوت است.

تاریخچه یوکان (Yukon History )

یوکان زاییده هجوم برای کشف طلا Klondike در اواخر قرن نوزدهم می باشد. ابتدا، یوکان بخشی از محدوده شمال غرب کانادا بوده است. در سال ۱۸۹۶ کشف مقادیر طلا در رودخانه Klondike موجب هجوم مردم به این منطقه شد. در مدت کمتر از یک سال ۳۰۰۰۰ – ۴۰۰۰۰ نفر وارد این منطقه شدند. دولت کانادا جهت کنترل این جمعیت افزایش یافته، منطقه یوکان را به یک استان مجزا تبدیل ساخت. اگرچه صنعت معدن تازه در یوکان شکل گرفته بود ولی خیلی زود بسیاری از ساکنان آنجا را ترک کردند. هجوم طلا Klondike موجب اکتشافات بعدی و هجوم افراد در سالهای بعدی شد. امروزه معدن نقش اساسی در اقتصاد استان ایفا می کند. از جمله این معادن سرب، نقره و روی می باشند.

فرهنگ یوکان (Yukon Culture )

فرهنگ این استان آمیزه ای از فرهنگ مدرن چند ملیتی کانادا با روحیه جنگجویی طالبان کشف طلا در Klondike می باشد. این روحیه مراتب پیدایش یک جامعه گرم در قلب آب و هوایی سرد را فراهم می سازد. این جامعه کوچک ولی مهمان نواز دارای یک هویت خاص بوده که سنت آنرا زنده نگاه داشته است.

جمعیت یوکان (Yukon Demographics)

امروزه بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر در یوکان ساکن می باشند. جمعیت یوکان با توجه به کشف چندین معدن افزایش یافته است اما نه به اندازه هجوم اولیه جهت کشف طلا در Klondike . بومیان یک چهارم جمعیت یوکان را تشکیل می دهند. که بیشترین نسبت در بین استانهای کانادا می باشد. جمعیت این استان متشکل از فرهنگ های مختلف از سراسر جهان است.

مهاجرت به یوکان (Yukon Immigration)

یوکان با داشتن جمعیت کم پذیرای اصلی مهاجر نمی باشد. علاوه بر کسانی که بدنبال کشف طلا در Klondike وارد این استان شدند، سالانه مهاجران جهت استفاده از مزایای این استان بویژه صنعت معدن به این منطقه مهاجرت می کنند. این استان مانند بقیه استانهای کانادا با کمک مهاجران شکل گرفته است. مقصد بیشتر مهاجران به شهر Whitehorse در این استان می باشد. برای جذب مهاجر به این استان، یوکان در برنامه انتخابی استانی شرکت کرده است تا روند مهاجرت به کانادا سرعت بگیرد.

دولت یوکان (Yukon Government)

از آنجایی که یوکان بیشتر محدوده به حساب می آید تا استان، دولت آن قدرت محدودتری نسبت به سایر استانهای کنفدراسیون کانادا دارد. یوکان در مجلس فدرال و مجلس دموکراتیک خود نماینده دارد. ۱۸ نماینده در مجلس قانون گذاری یوکان مشغول به کار هستند ( واقع در Whitehorse ).

شهر اصلی یوکان (Yukon Major City )

Whitehorse

این شهر مرکزی حدود ۲۳۰۰۰ نفر را در خود جای داده است. این شهر با توجه به رودخانه خروشان Whitehorse( که شبیه به یال اسب می باشد) که در اطراف این شهر قراردارد نام گرفته است. این شهر از سال ۱۹۵۳ به بعد مرکز استان یوکان بوده است.قبل ار آن شهر Dawson City مرکز استان بود. اقتصاد اصلی این شهر را خدمات دولتی و سپس صنعت معدن تشکیل می دهند. Whitehorse مرکز اصلی فرهنگی این منطقه می باشد. این شهر میزبان بازیهای زمستانی مردان منطقه قطب شمال کانادا می باشد و بزودی میزبان بازیهای زمستانی کانادا خواهد شد که در این رویداد مهم هر ساله ورزشکاران تراز اول کانادا شرکت می کنند. به علاوه، فعالیت فرهنگی بسیاری در این شهر انجام می پذیرد از جمله فستیوال زمستانی Frostbite که گرمابخش زمستان سرد این شهر است.
امتیاز شما post
مقالات مرتبط