هزینه تحصیل و زندگی در بهترین کشورهای اروپایی (قسمت اول)

هزینه تحصیل و زندگی در بهترین کشورهای اروپایی (قسمت اول)

هزینه تحصیل و زندگی در بهترین کشورهای اروپایی (قسمت اول)

تحصیل و زندگی در اروپا؛شرایط به عنوان شرایطی مناسب در حافظه مردم سراسر دنیا جای گرفته است. در این میان هزینه‌های امرار معاش و زندگی شاید مهم‌ترین مبحث برای اندیشه سفر به اروپا باشد. در این مقاله، میانگین هزینه‌ های تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی به اختصار توضیح داده شده است.برای مقدار دقیق شهریه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و نیز از یاد نبرید که هزینه‌های زندگی بسته به شهر دانشگاه شما و شیوه‌ی زندگی‌تان متغیر است.

اتریش

 • میانگین شهریه: رایگان برای دانشجویان بومی/EU؛ هر نیم‌سال تحصیلی ۷۲۶،۷۲ یورو (نزدیک به۷۸۰ دلار) برای دانشجویان بین‌المللی همه‌ی مقاطع.
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۱۰،۲۰۰ تا ۱۲،۰۰۰ یورو (نزدیک به ۱۱هزار تا ۱۳هزار دلار)
دانشجویان اتحادیه‌ی اروپا (EU) می‌توانند به طور رایگان در اتریش درس بخوانند، به شرط آن‌که تحصیلشان حداکثر تا دو ماه پس از مدت‌زمان استاندارد برای کامل کردن دوره به پایان برسد، در غیر این صورت باید برای هر نیم‌سال تحصیلی حدود ۳۶۳،۳۶ یورو (نزدیک به۴۰۰ دلار) بپردازند. همچنین هر نیم‌سال تحصیلی مبلغ ۱۷،۵۰ یورو (نزدیک ۲۰ دلار) برای عضویت در اتحادیه‌ی دانشجویی از همه‌ی دانشجویان اتریش دریافت می‌شود.

بلژیک

 • میانگین شهریه: سالانه حداکثر ۸۹۰ یورو (نزدیک به ۹۶۰ دلار) برای دانشجویان اتحادیه‌ی اروپا؛ ۸۹۰ تا ۴،۴۵۰ یورو (نزدیک به ۹۶۰ تا ۴،۸۲۰ دلار) برای دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا. این ارقام برای تمام مقاطع است.
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۱۰،۲۰۰ تا۱۱،۴۰۰ یورو (نزدیک ۱۱،۰۵۰ تا۱۲،۳۰۰ دلار)
دلایل فراوانی برای تحصیل در بلژیک وجود دارد: دانشگاه‌‌های معتبر، فرصت‌های عالی برای شبکه‌سازی بین‌المللی، تنوع بین شهرهایش که شهرت دارد، گوناگونی غذاهای مخصوص مناطق، مناظر دیدنی خارج شهر، کیفیت بالای زندگی در مجموع و البته شکلات‌های خوشمزه‌ی بلژیک. به همه‌ی این‌ مزایا مناسب بودن شهریه‌ها را هم اضافه کنید.

دانمارک

 • میانگین شهریه: رایگان برای دانشجویان بومی/EU در همه‌ی مقاطع؛ سالانه ۶هزار تا ۱۶هزار یورو (نزدیک ۶،۵۰۰ تا ۱۷،۳۵۰ دلار) برای دیگر دانشجویان
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۸۴هزار کرون دانمارک (نزدیک ۱۲،۲۰۰ دلار)
دانمارک می‌تواند گزینه‌ی مقرون‌ به‌ صرفه‌ای باشد. بیشتر دوره‌ها به زبان دانمارکی هستند، با این همه بیش از ۶۰۰ دوره‌ی بین‌المللی معتبر در این کشور به انگلیسی آموزش داده می‌شود و ۸۶ درصد مردم دانمارک می‌توانند انگلیسی حرف بزنند.

فنلاند

 • میانگین شهریه: رایگان برای همه. از اوت ۲۰۱۷ به بعد دانشجویان بین‌المللی خارج از EU و EEA سالانه دست‌کم ۱،۵۰۰ یورو (نزدیک ۱،۶۰۰ دلار) پرداخت خواهند کرد.
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه۹،۶۰۰ یورو (نزدیک ۱۰،۴۰۰ دلار)
هزینه‌های زندگی در فنلاند در سنجش با دیگر کشورهای نوردیک، نروژ، سوئد و دانمارک کمی پایین‌تر است و دانشگاه‌های دولتی در حال حاضر برای همه رایگان هستند (جدا از شمار معدودی از دوره‌‌های تحصیلات تکمیلی خاص). در مدت اقامتتان در فنلاند کارهای فراوانی می‌توانید انجام دهید. فنلاند به کیفیت زندگی فوق‌العاده و سرمایه بالایش (که به مساوات بین مردم تقسیم شده) مباهات می‌کند.

فرانسه

 • میانگین شهریه: برای بیشتر دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های دولتی ۱۸۹ یورو (نزدیک ۲۰۰ دلار)؛ برای بیشتر دوره‌های کارشناسی ارشد ۲۵۶ یورو (نزدیک ۲۸۰ دلار)؛ و برای دوره‌های دکترا ۳۹۱ یورو (نزدیک ۴۲۵ دلار). شهریه‌ی دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر است.
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۹،۶۰۰ یورو (حدود ۱۰،۵۰۰ دلار)
فرانسه، دلکش‌ترین کشور برای گردشگرها، یکی از محبوب‌ترین کشورهای دانشجویان بین‌المللی نیز هست و شهریه و هزینه‌های زندگی کمابیش مناسبی دارد. شهریه برای دانشجویان بومی و بین‌المللی یکسان است و شهریه‌ی مدارس مهم (grandes écoles) و موسسات مهم (grandes écoles) که مقدار آن را خودشان تعیین می‌کنند، بسیار بالاتر است. برای زندگی در پاریس باید بیشتر هزینه کنید، چه بسا خواهید دید که ارزشش را دارد. هر چه نباشد پاریس چند بار پیاپی عنوان بهترین شهر دانشجویی جهان را از آن خود کرده است.

آلمان

 • میانگین شهریه: رایگان برای تمام دانشجویان مقاطع کارشناسی و دکترا؛ هر نیم‌سال تحصیلی ۱۰هزار یورو (حدود ۱۰،۸۰۰ دلار) به بالا برای اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته (non-conseccutive).
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۸هزار یورو (حدود ۸،۷۰۰ دلار) (بر پایه الزامات روادید دانشجویی آلمان)
آلمان یکی از دوست داشتنی‌ترین مقاصد تحصیلی غیر انگلیسی است، که دارنده دانشگاه‌های تراز اول در جهان و کیفت بالای زندگی است. دوره‌های کارشناسی تمام دانشگاه‌های دولتی برای همه رایگان است. دانشجویان کارشناسی ارشدی که کارشناسی خود را از جای دیگری گرفته‌اند در دسته‌ی «دانشجویان ناپیوسته» قرار می‌گیرند و معمولاً شهریه پرداخت می‌کنند. دوره‌های دکتری دست‌کم برای شش نیم‌سال تحصیلی اول رایگان هستند. همه‌ی دانشجویان سالانه ۲۵۰ یورو (حدود ۲۷۰ دلار) برای هزینه‌های مدیریتی می‌پردازند.

ایرلند

 • میانگین شهریه: رایگان برای دانشجویان کارشناسی EU/EEA (با پرداخت ۳هزار یورو (حدود ۳،۲۴۰ دلار) برای خدمات دانشجویی)؛ سالانه ۱۰هزار یورو (حدود ۱۰،۸۰۰ دلار) به بالا برای دانشجویان کارشناسی غیرEU. سالانه ۳،۸۰۰ یورو (حدود ۴،۱۷۵ دلار) به بالا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی EU و ۱۰،۵۰۰ یورو (حدود ۱۱،۴۰۰ دلار) به بالا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی غیرEU.
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۷هزار تا ۱۲هزار یورو (حدود ۷،۵۰۰ تا ۱۲،۸۷۰ دلار)
تنوع دانشگاه‌های ایرلند در کنار شهرهای تاریخی، مناظر تماشایی حومه‌ی شهر و فرهنگی منحصر به فرد، از این کشور یک مقصد تحصیلی جذاب می‌سازد.

ایتالیا

 • میانگین شهریه: سالانه ۸۵۰ تا هزار یورو (حدود ۹۲۰ تا ۱،۱۰۰ دلار) در دوره کارشناسی دانشگاه‌های دولتی؛ سالانه ۱،۵۰۰ یورو (حدود ۱،۶۰۰ دلار) در مقطع تحصیلات تکمیلی.
 • میانگین هزینه‌های زندگی: سالانه ۱۴،۴۰۰ یورو (حدود ۱۵،۶۰۰ دلار)
هرچند دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا سالانه تا ۱۶هزار یورو (حدود ۱۷،۳۰۰ دلار) شهریه می‌گیرند، دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار ارزان‌تر هستند. دانشجویان بین‌المللی به اندازه‌ی دانشجویان بومی واجد شرایط دریافت بورس‌ها و پژوهانه‌ها هستند، که بر پایه شایستگی علمی یا نیاز مالی اعطا می‌شوند و شامل بورس‌ها وام‌های دانشجویی، کمک به سکونت، کارت غذا و حذف شهریه می‌شوند.
امتیاز شما post
مقالات مرتبط