هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه چقدر است؟

شهریه‌های پایین تحصیل و دانشگاه‌ها و موسسات عالی، فرانسه را به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. به لحاظ محبوبیت، فرانسه یکی از مهم‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. قرار گرفتن بعضی از بهترین دانشگا‌‌ه‌های جهان در فرانسه، جذابیت یادگیری زبان شیرین فرانسوی، موزه‌ها و جاذبه‌‌های معروف و تجربه‌ی سبک زندگی فرانسوی دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به این کشور می‌کشاند. یکی از مزایای اصلی تحصیل در فرانسه سیستم پرداخت شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در این کشور است. اگر برای تحصیل در خارج از کشور خود را آماده کرده‌اید، در ادامه این مقاله می‌توانید درباره هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه بخوانید.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های عمومی فرانسه بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است.
 • متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ​​حدود ۱۹۰ یورو در سال است.
 • هزینه تحصیل در رشته‌‌های مهندسی بیشتر از دوره‌های دیگر و حدود ۶۲۰ یورو برای هر سال تحصیلی است.
 • هزینه‌ تحصیل در رشته‌‌های پزشکی به طور متوسط ۴۵۰ یورو در سال است.
 • متوسط هزینه ​​تحصیل در دوره‌‌های مختلف کارشناسی ارشد ۲۶۰ یورو و برای دکتری ۳۹۶ یورو در سال است.   برای تحصیل در دوره‌های تخصصی خاص باید انتظار شهریه‌های بالاتری داشته باشید.

هزینه تحصیل در سایر موسسات

 • مدارس (Grandes ecoles): دانشجویان در مدارس و موسسات عالی فرانسه که شهریه‌های تحصیلی خود را تعیین می‌کنند، باید حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در سال و در بعضی موارد تا ۱۰,۰۰۰ یورو بپردازند.
 • دانشگاه خصوصی: شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی از ۱,۵۰۰ یورو شروع می‌شود و ممکن است به بیش از ۲۰,۰۰۰ یورو در سال برسد.
 • مدارس کسب و کار: صرف نظر از مقطع تحصیلی، هزینه‌ها بین ۵,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل در به صرفه‌ترین دانشگاه‌ها

لیستی از دانشگاه‌های فرانسه با کم‌ترین هزینه‌های تحصیلی:

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر

در اینجا لیستی از متوسط هزینه‌های تحصیلی ​​در دانشگاه‌های برتر فرانسه را می‌بینید:

هزینه‌ زندگی در فرانسه

میانگین هزینه‌ی زندگی در شهرهای فرانسه هزینه‌ی کلی زندگی در فرانسه به شیوه زندگی شما و بیش از هر چیزی به شهر و محله‌ای که برای زندگی انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. متوسط بودجه لازم برای زندگی در هر یک از شهرهای بزرگ فرانسه به شرج زیر است:
 • پاریس: بین ۱,۰۵۰ و ۱,۲۰۰ یورو در ماه
 • نیس: بین ۷۰۰ و ۹۲۰ یورو در ماه
 • لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین ۶۵۰ و ۹۰۰ ـ ۸۵۰ یورو
 • برای سایر شهرهای فرانسه، می‌توانید با مبلغی کم‌تر از ۶۰۰ یورو در ماه زندگی کنید.
لیست دقیق هزینه‌های زندگی در فرانسه را می‌توانید در این وب‌سایت ببیند.

هزینه‌ی مسکن

قیمت مسکن در فرانسه معمولا بالاتر از میانگین بین‌المللی و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است. اصلی‌ترین گزینه‌های پیش رو دانشجویان برای تامین مسکن عبارت‌اند از:
 • خوابگاه‌های دانشجویی: بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه؛ شامل امکانات کامل چه برای اتاق خصوصی و چه اشتراکی. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند.
 • اجاره‌ی کامل یا اشتراکی یک آپارتمان: بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه. در شهرهای کوچک‌تر فرانسه می‌توانید یک آپارتمان کوچک را برای حدود ۳۰۰ یورو در ماه اجاره کنید.
 • اگر با همسر یا فرزندتان زندگی می‌کنید، قیمت اجاره مسکن بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو خواهد بود. اگر آپارتمان اجاره‌ای شما در مرکز شهر باشد، باید بیشتر از این‌ها بپردازید. برای قبض‌های خدماتی (برق، آب، اینترنت) حدود ۲۰۰ یورو دیگر در ماه باید هزینه کنید.
براساس مطالعه‌ی صورت گرفته توسط Eurostudent.eu، نرخ رضایت دانشجویان بین‌المللی در رابطه با شرایط اقامت در فرانسه حدود ۵۸ درصد است، که تنها دو درصد پایین‌تر از متوسط رضایت اروپا یعنی ۶۰ درصد است.

هزینه خورد و خوراک

غذاهای فرانسوی خوشمزه و خوش رنگ و لعاب هستند و ذهنیت عموم مردم این است که این غذاها بسیار گران هستند. شاید به این دلیل باشد که فرانسوی‌ها هر وعده غذایی را ارزشمند می‌دانند و به نظر می‌رسد که هنگام غذا خوردن چیزی را جشن می‌گیرند. با این حال، قیمت غذا در همه‌ی بخش‌های فرانسه گران نیست. در پاریس یک نفر می‌تواند به طور متوسط ​​در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه صرف مواد غذایی کند. میانگین قیمت یک وعده غذایی در ارزان‌‌ترین رستوران‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ یورو است. بهترین و ارزان‌ترین راه برای تهیه غذا، خرید از سوپرمارکت است، ارزان‌ترین سوپر مارکت‌ها در فرانسه Leclerc و پس از آن Géant Casino است. مکان‌های به صرفه برای صرف شام رستوران‌های زنجیره‌ای Courtepaille، کافه بوفالو یا رستوران‌های ارزان قیمت در پاریس، مانند میشی هستند.

هزینه‌ی حمل و نقل

 • هزینه‌ی ماهانه حمل و نقل با اتوبوس، مترو یا تراموا معمولا بین ۱۷ تا ۳۳ یورو است.
 • کرایه تاکسی‌ در پاریس نسبتا ارزان است و تقریبا ۱/۲۵ یورو برای هر کیلومتر و ۷ تا ۱۰ یورو برای یک سفر کوتاه باید هزینه کنید.
 • می‌توانید از Vélib یا Bordeaux دوچرخه اجاره کنید.
 • همچنین می‌توانید با استفاده از TGV (سامانه قطار تندرو فرانسه) و با پرداخت حدود ۲۰ تا ۲۵ یورو به بازدید از شهرهای دیگر فرانسه بروید.

هزینه‌های اضافی و پس انداز

 • هزینه‌های بیمه سلامت ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه است و بسته به نوع پوشش بیمه‌ای متغیر است.
 • برای کتاب‌ درسی و سایر مواد آموزشی به میزان ۵۰ یورو در ماه باید هزینه کنید.
 • اگر یک کارت مسافرتی بین‌المللی خریداری کنید، می‌توانید تخفیف‌های عمده‌ای برای بازدید از دیدنی‌ها و جاذبه‌های فرانسه دریافت کنید.

بورس تحصیلی و کمک هزینه

برای دانشجویان بین‌المللی، بورس تحصیلی در برخی از دانشگاه‌‌های فرانسه، توسط وزارت امور خارجه فرانسه یا سفارت این کشور ارائه می‌شود. بعضی دانشگاه‌ها به دانشجویان زیر ۳۰ سال و دارای صلاحیت‌های لازم سالانه بورسیه‌ای ۱۰,۰۰۰ یورویی اعطا می‌کنند. وزارت امور خارجه فرانسه کمک هزینه تحصیلی را از طریق بورس تحصیلی عالی ایفل ( The Eiffel Excellence Scholarship Programme) ارائه می‌دهد، به ویژه برای دانشجویانی که در دوره‌های کارشناسی ارشد (۱,۱۸۱ یورو در ماه) و دکتری (۱,۴۰۰ یورو در ماه) ثبت نام می‌کنند. اکثر کمک‌های مالی بر اساس نیاز مالی به دانشجویان کمتر از ۲۸ سال اعطا می‌شوند. مبلغ اعطا شده به عنوان کمک هزینه تحصیلی بر اساس ارزیابی معیارهای اجتماعی بین ۱,۶۰۶ تا ۴,۶۰۰ یورو در سال متغیر است. در عین حال کسانی که واجد شرایط دریافت کمک مالی هستند، شامل معافیت یا کاهش هزینه‌ی پوشش بیمه می‌شوند. فرصت های تحصیلی در فرانسه را در این وب‌سایت ببینید.
امتیاز شما post
مقالات مرتبط