ثبت نام کلاسهای حضوری ترم خرداد
۵ دلیل برتری دانشگاه آکسفورد نسبت به کمبریج

۵ دلیل برتری دانشگاه آکسفورد نسبت به کمبریج

۵ دلیل برتری دانشگاه آکسفورد نسبت به کمبریج

آکسفورد یا کمبریج؟ هر دو دانشگاه شهرت جهانی و اشتراکات بسیار دارند. اما برای تحصیل ناچارید یکی را انتخاب کنید. فکر می‌ کنید کدام مناسب‌ تر است؟ اگر انتخاب‌های شما محدود شده و اکنون از میان صدها دانشگاه‌ برتر دنیا بین دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج مردد هستید، این مقاله می‌تواند راهنمای خوبی برای تصمیم‌گیری نهایی باشد. این پرسش که کدام یک از دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج بهتر است، مسئله‌ای است دشوار که شاید دغدغه‌ی تنها ۰۰۰۶۰۹۸. درصد جمعیت دنیا باشد! دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج بیش از ۸۰۰ سال است که درگیر رقابتی شدید هستند، بحث بر سر این موضوع که آکسفورد بهتر است یا کمبریج کمی شبیه استدلال این معمای فلسفی است که «اول مرغ بود یا تخم مرغ؟». چرا که هر دوی این دانشگاه‌ها از نظر اعتبار، ساختار کلی، سبک تدریس و دشواری روند ثبت‌نام بسیار مشابه هستند. پس چه چیزی این دو را از هم متفاوت کرده است؟ در این مقاله ۵ دلیل آورده‌ایم که شاید تا حدی دلیل برتری دانشگاه آکسفورد را نسبت به کمبریج ثابت می‌کند.

قدمت آکسفورد بیشتر است

همیشه یک اهمیت و ارزش خاص در اولین و پیشرو بودن نهفته است. ارزشی که نصیب دانشگاه آکسفورد شده است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه بریتانیا است، یعنی اینکه تاریخچه و قوانین غنی‌تری نسبت به دانشگاه کمبریج دارد. اگر دوست دارید در اولین دانشگاه تاریخ بریتانیا تحصیل کنید، انتخاب شما نمی‌تواند جایی جز آکسفورد باشد.

ظرفیت کلاس‌ها پایین‌تر است

اگر یکی از ملاک‌های شما برای تحصیل در خارج و انتخاب دانشگاه جایی است که استادان وقت بیشتری برای هر دانشجو می‌گذارند، آکسفورد برنده قطعی نبرد بین دو دانشگاه برتر بریتانیا است. در رنکینگ جهانی QS دانشگاه‌های جهان آکسفورد از نظر نسبت تعداد دانشجو و هیئت علمی در رتبه ششم و دانشگاه کمبریج در رتبه نهم قرار گرفته‌اند.

در برخی رشته‌ها آکسفورد بی‌رقیب است

در حالی که آکسفورد در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های QS دو پله پایین‌تر از دانشگاه کمبریج قرار گرفته است، برای چهار رشته تحصیلی مشخص در رتبه اول دانشگاه‌های دنیا قرار دارد. اگر قصد تحصیل در یکی ار چهار رشته آناتومی و فیزیولوژی، باستان شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی یا جغرافیا دارید، در نظر گرفتن دانشگاه دیگری جز آکسفورد بی‌دلیل خواهد بود. حتی اگر به هیچ کدام از رشته‌های ذکر شده علاقه ندارید، خوب است بدانید که آکسفورد دارای سابقه علمی بسیار قوی‌تری نسبت به کمبریج است که تنها برای یک رشته تحصیلی در رتبه اول دانشگاه‌های دنیا قرار دارد.

با هیئت علمی برجسته آکسفورد آشنا می‌شوید

یکی از نکات برجسته تجربه تحصیل در دانشگاه آکسفورد حضور در مهمانی‌های مهم و آشنایی با افراد سرشناسی چون سر تیم برنرز لی (Sir Tim Berners-Lee) است که فارغ التحصیل آکسفورد و کسی است که شبکه جهانی وب را اختراع کرد و به جهان امروز ما شکل داد. او مسلما مهم‌ترین شخصیت قرن بیستم است. حضور در آکسفورد فرصت‌های این چنینی زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. فرصت‌هایی که تا سال‌ها نقل قول دورهمی‌ها و مهمانی‌های شما خواهد بود.

ساختمان‌های آکسفورد بهتر و معروف‌ترند

اگر در نوجوانی یکی از کتاب‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ را خوانده باشید، احتمالا رویای تحصیل در هاگوارتز و بودن در گروه گریفیندور و تیم کوییدیچ را داشته‌اید. شاید این رویا هیچ‌گاه به حقیقت نپیوندد، اما قطعا نزدیک‌ترین چیز به آن رویا و آرزوی دست نیافتنی، تحصیل در دانشگاه آکسفورد است. بسیاری از صحنه‌های هاگوارتز در سری فیلم‌های هری پاتر در دانشگاه آکسفورد فیلم برداری شده است. این یعنی اینکه، اگر شما آکسفورد را به عنوان دانشگاه خود انتخاب کنید، درست مثل این است که تحصیل در هاگوارتز را انتخاب کرده باشید. نگاهی اجمالی به رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های QS بر اساس رشته‌های تحصیلی نشان می‌دهد که هر دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج در بسیاری از رشته‌ها در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. نتایج آخرین رتبه بندی نشان می‌دهد که آکسفورد از مجموع ۴۶ رشته در ۳۷ رشته تحصیلی و اما دانشگاه کمبریج در ۳۹ رشته دارای رتبه بالا هستند. در عین حال هر دو دانشگاه موفق به کسب رتبه زیر ۱۰ در بسیاری از رشته‌های تحصیلی شده‌اند.

مقایسه رتبه جهانی دانشگاه آکسفورد و کمبریج در چند رشته‌

 
آکسفورد کمبریج
حسابداری و مدیریت مالی چهارم نهم
آناتومی و فیزیولوژی اول دوم
مردم شناسی پنجم دوم
باستان شناسی اول دوم
معماری _ هشتم
هنر و طراحی یازدهم سوم
علوم زیستی چهارم سوم
رشته مدیریت بازرگانی هفتم هشتم
شیمی ششم سوم
علوم کامپیوتر هفتم پنجم
مطالعات توسعه سوم چهارم
علوم زمین سوم ششم
جغرافیا اول دوم
تاریخ دوم سوم
حقوق دوم سوم
       

در اصل آکسفورد یک شهر و کمبریج یک شهرک است. اما، در واقع، هر دو شهرهایی کوچک و متراکم برای زندگی‌اند و قدم زدن و دوچرخه سواری از یک سر شهر به سر دیگر آن کاری آسان و البته محبوب است. هر دوی این شهرها دیدنی، دارای سازه‌های معماری زیبا و رودهای روان‌اند. همچنین، هر دو شهر در فاصله اندکی از لندن قرار گرفته‌اند و با استفاده از قطار از آکسفورد یک ساعت و از کمبریج کمتر از یک ساعت تا لندن زمان می‌برد.

در حالی که آکسفورد و کمبریج در بعضی رشته‌ها مشترک‌اند، رشته‌هایی هم وجود دارند که تنها در یکی از این دو دانشگاه ارائه می‌شود. برای مثال علوم سیاسی، اقتصاد و فلسفه تنها در دانشگاه آکسفورد تدریس می‌شود. همان‌طور که می‌دانید رشته‌های مشابه در دانشگاه‌های مختلف لیست دروس ارائه شده متفاوتی دارند؛ بنابراین در هنگام تصمیم گیری از جزئیات رشته انتخابی خود غافل نشوید.

مقالات مرتبط