اطلاعاتی جامع در مورد استان مانیتوبا در کانادا

اطلاعاتی جامع در مورد استان مانیتوبا در کانادا

اطلاعاتی جامع در مورد استان مانیتوبا در کانادا

مقدمه (The Basics)

این استان یکی از سه استان سرسبز کانادا در قلب کشور می باشد. جمعیت این استان ۱۲۰۰۰۰۰ نفر است. بزرگترین شهر این استان وی نی پگ (Winnipeg) با ۷۰۶۹۰۰ نفر جمعیت می باشد. Brandon دومین شهر بزرگ استان است. این استان در سالهای اخیر شمار زیادی مهاجر جذب کرده و در تلاش است تا سالانه ۱۰۰۰۰ نفر مهاجر جدید جذب کند.

اشتغال و اقتصاد در مانیتوبا (Manitoba Economy and Employment)

صنایع اصلی این استان معدن، تولید و کشاورزی می باشند. حرفه ی سنتی این استان ماهی گیری است. زمین های کشاورزی زیادی از گندم ، جو، جوصحرایی، آفتاب گردان و پنبه در این استان وجود دارد. با توجه به این منابع، صنایع غذایی در این استان قدرت خوبی دارد. تولید، هوافضا و حمل و نقل از دیگر صنایع این استان می باشند. بخش دولتی و خدماتی در شهر Winnipeg جایگاه خوبی دارد. نرخ بیکاری این استان (۴٫۸ درصد) از میانگین کانادا (۶٫۸ درصد) کمتر است. رشد اقتصادی استان ۳ درصد می باشد. از آنجایی که این رشد تولید کننده فرصت های شغلی بسیاری است، مقامات استانی در صدد جذب مهاجر به این استان می باشند. از برنامه هایی که برای جذب مهاجر انجام می شود می توان به کلاس های رایگان زبان انگلیسی EAL و برنامه های آموزش کار اشاره کرد.

استاندارد زندگی در مانیتوبا (Manitoba Standard of Living)

از مزایای این استان می توان از پایین بودن هزینه های زندگی نام برد. مسکن، انرژی، بیمه و هزینه های دانشگاه این استان در کانادا کمترین می باشند. مردمان این استان به دلیل هزینه پایین زندگی ، پول خود را صرف خرید چیزهای دیگر از جمله کلبه های می کنند. علاقه مندان به گلف در این استان بیشتر از هرجای دیگر از کانادا است. “کمترین مقدار دستمزد در ساعت” در این استان ۸٫۵۰$ بوده که چهارمین دستمزد بالا در کانادا می باشد. مالیات بر درآمد این استان از لحاظ پایین بودن در کانادا مقام ۴ را دارد. در سال ۲۰۰۳، درآمد متوسط مردان ۲۷,۲۰۰ $ و درآمد متوسط زنان ۱۸,۱۰۰ $ بوده است. درآمد متوسط خانواده ۵۰,۶۰۰ $ در سال ۲۰۰۶ است که چهارمین در کانادا می باشد. فضای دوستانه این استان به سطح زندگی این استان بسیار کمک کرده است و مردمان این استان بیشتر از هر جای دیگر در کانادا در برنامه های خیریه شرکت می کنند. این روحیه سخاوتمندانه به تازه واردان به کانادا کمک می کند تا به سرعت شرایط ثابتی پیدا کنند.

مسکن در مانیتوبا (Manitoba Residential Housing)

هزینه پایین مسکن یکی از مزایای این استان می باشد. بازار مسکن این استان بسیار رقابتی و قابل استطاعت است. قیمت متوسط مسکن در Winnipeg کمتر از ۱۲۲,۰۰۰ $ است. درصد متوسط درآمد خانه وار با هزینه های مالکیت بین ۳۰ – ۱۵ درصد می باشد. بدلیل افزایش مهاجران در ۵ سال گذشته قیمت مسکن بیشتر از ۸۵ درصد افزایش داشته است. دیگر مزیت مسکن در این استان این است که به دلیل وسعت شهری لازم نیست برای پیدا کردن مکان مناسب خیلی دور از شهر زندگی کرد. در شهر Winnipeg با ۷۰۶۹۰۰ نفر جمعیت متوسط سفر شهری از محل کار تا منزل ۶ کیلومتر می باشد که در کانادا یکی از کمترین مسافت ها است. سفرهای شهری کمتر، به معنی صرف وقت بیشتر با خانواده می باشد.

تاریخچه مانیتوبا (Manitoba History)

این استان تاریخچه مستندی از قبایل بومی Cree ، Ojibwa ، Sioux دارد. تاثیر این اقوام امروزه در استان کاملاٌ مشخص است همانطور که اسم استان از فرهنگ Cree به معنی “تنگه روح مانیتوبا ” گرفته شده است. شرکت Hidson’s Bay در دهه ۱۶۰۰ با شروع تجارت پوست سفر به این استان را آغاز کرد. این استان در سال ۱۸۷۰، سه سال بعد از استقلال کانادا به کنفدراسیون کانادا ملحق شد. کمی پپس از آن مردمان Metis به دنبال هویت فرانسوی و بومی خود شورش به پا کردند اما به نتیجه ای نرسیدند و زمینی به آنها داده نشد. در زمان الحاق به کانادا، مانیتوبا فقط بخشی از اندازه فعلی بود. شکل و سایز فعلی استان در سال ۱۹۱۲ به انجام رسید. یک واقعه مشهور در این استان اعتصاب عمومی Winnipeg در سال ۱۹۱۹ بود. جنبش کارگری قدرتمند آن زمان کسب و کار را به مدت ۶ هفته در اعتراض به شرایط ضعیف کاری متوقف ساخت. جنگ بین کارگر و کارفرما نقطه مهمی در تاریخ جنبش کارگری کانادا محسوب می شود. اگر چه این استان در رشد از چند استان عقب ماند ولی با رشد تجارت و صنعت به سمت جلو حرکت می کند. آگر چه برخی از زمین های کشاورزی روستایی هنوز پابرجا هستند ولی Winnipeg شهری مدرن و با شرکت های بزرگ Great – west Life (مجموعه مالی و بیمه ای) و CanWest Global (شرکت رسانه ای بزرگ) است. این استان ادامه رشد اقتصادی بسیار عالی خود را در جذب مهاجر می داند.

فرهنگ مانیتوبا (Manitoba Culture)

مهاجرت موجب شد تا این استان دارای مجموعه ای نادر از فرهنگ های مختلف باشد. چند فرهنگی بودن که سیاست کانادا محسوب می شود در این استان به خوبی دیده می شود. هر ساله در این استان چندین جشنواره سنتی و فرهنگی بومی جشن گرفته می شود که نشانگر قدرت اقوام مختلف در این استان است. مردم این استان به سخاوتمندی و مهمانوازی مشهور می باشند همچنین داوطلبان کارهای خیریه در مانیتوبا بسیار زیاد هستند. این استان مهد هنر نیز می باشد. شهر Winnipeg میزبان اولین شرکت بالد رئیال بریتانیا بوده است و ارکستر سمفونی آن در جهان شناخته شده می باشد. در مرکز استان منظره های ویژه هنری ، موزیک و کمدی یافت می شود.

جمعیت مانیتوبا (Manitoba Demographics)

این استان با داشتن تقریباً ۱٫۲ میلیون نفر جمعیت، پنجمین استان پر جمعیت کانادا می باشد. با توجه به کاهش رشد جمعیت، این استان به دنبال جذب مهاجر می باشد. شهر Winnipeg با حدود ۷۰۰۰۰۰ نفر جمعیت تقریبا نیمی از جمعیت استان را در خود جای داده است. مابقی جمعیت در شهرهای کوچک زندگی می کنند.به غیر از Brandon با ۴۰۰۰۰ نفر جمعیت، دیگر شهرها جمعیتی کمتر از ۱۵۰۰۰ نفر دارند. به دلیل مهاجرت، فرهنگ این استان کاملاً چند ملیتی است. بیشتر از ۱۰۰ زبان در این استان صحبت می شود که با توجه به زندگی در کانادا هویت آنها را حفظ می کند. در این استان از بزرگترین اقوام مهاجر می توان به بریتانیایی ها، ایرلندی ها، اوکراینی ها، آلمانها، هلندی ها و لهستانی ها اشاره کرد. ۱۵ درصد جمعیت استان را اقوام Metis تشکیل می دهند.

مهاجرت به مانیتوبا (Manitoba Immigration)

این استان به دنبال جذب سالانه حداقل ۱۰۰۰۰ مهاجر می باشد. این استان به دلیل هزینه های پایین زندگی، سطح بالای زندگی و مردمان مهمانواز و خون گرم مقصدی ایده آل برای مهاجران می باشد. اخیراً کارفرمایان این استان از برنامه نیروی کار خارجی موقت به عنوان راه حلی موقتی استفاده کرده اند ولی مقامات این استان با شرکت در برنامه انتخابی استانی PNP سعی در جذب مهاجر به صورت دائم دارند.

دولت مانیتوبا (Manitoba Government)

دولت کانادا با یک سیستم فدرال با کنترل بر برخی از امور متعلق به دولت ملی در اتاوا و دیگر امور تحت کنترل دولت استانی عمل می کند. این استان مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارد(Manitoba Legislative Assembly ). که در شهر مرکزی Winnipeg واقع است. ۵۷ نماینده از سراسر مناطق استان در انتخاب عمومی انتخاب می شوند.

شهر اصلی مانیتوبا (Manitoba Major City)

Winnipeg

این شهر مرکز استان بوده و تقریباً نیمی از جمعیت را در خود جای می دهد. Winnipeg به منطقه جغرافیایی آمریکای شمالی بسیار نزدیک است. این شهر مرکزی که هشتمین شهر بزرگ کانادا محسوب می شود محل ادارات دولتی و مراکز تجاری بزرگ می باشد. این شهر با داشتن مراکز آموزش عالی به محل اصلی توسعه و تحقیق منطقه تبدیل گردیده است و این خود عامل اصلی جذب شرکت های بزرگ همانند Boring و Bristol Aerospace به این شهر است. این شهر به سرمای شدید در زمستان معروف است و اسم آن را به همین دلیل اصطلاحاً “Winnipeg” می گویند. به جای آن تابستانهای این شهر بسیار ملایم می باشد. در طول فصل های گرم مردمان این استان از امکانات تفریحی بی شمار در کنار رودخانه سرخ و دریاچه های اطراف استفاده می کننند. در تابستان این شهر میزبان بسیاری از جشنواره های فرهنگی و هنری است. در این شهر فعالیت های هنری بسیاری انجام می پذیرد. برای مثال در رابطه با هنرهای صنعتی می توان به Royal Winnipeg Ballet ، Winnipeg Art Gallery و Winnipeg Symphony Orchestra اشاره کرد. این شهر میزبان جشنواره Winnipeg Fringe Theatre دومین جشنواره بزرگ در آمریکای شمالی و جشنواره های موزیک Jazz و سنتی می باشد. از مراکز مهم دیگر این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد: ضرابخانه سلطنتی کانادا لابراتوار ملی میکرو بیولوژی کانادا موزه حقوق بشر کانادا
امتیاز شما post
مقالات مرتبط