ثبت نام کلاسهای حضوری ترم تیرماه
اطلاعاتی جامع در مورد استان نیوفاندلند و لابرادور در کانادا

اطلاعاتی جامع در مورد استان نیوفاندلند و لابرادور در کانادا

اطلاعاتی جامع در مورد استان نیوفاندلند و لابرادور در کانادا

مقدمه (The Basics)

این استان شرقی ترین استان در کانادا و یکی از چهار استان آتلانتیک می باشد. این استان از جزیره Newfoundland و Labrador تشکیل شده و در همسایگی کبک قرار دارد. جمعیت این استان در حدود ۵۲۵۰۰۰ نفر می باشد که اکثر آن در روستاهای ساحلی زندگی می کنند. St John که مرکز استان و مرکز تجاری تاریخی جزیره می باشد در حدود ۱۷۷۰۰۰ نفر جمعیت دارد. دیگر مراکز اصلی پر جمعیت این استان Grand Falls ، Windsor ، Corner Brook می باشند. شهر های کوچکتر معمولاً به نام “Out ports ” معروفند. روستاهای سنتی نقش مهمی در استان Newfoundland بازی می کنند.

اشتغال و اقتصاد در نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Economy and Employment)

اقتصاد این استان تا حد زیادی به منابع طبیعی آن وابسته است. بزرگترین صنعت استان ، شیلات، تحت تأثیر کاهش تعداد ماهی ها از سال ۱۹۸۹ با تولید روش ها و راهبردهای جدید این کاهش را جواب داده است. هر چند که هنوز چالش هایی به چشم می خورد. دومین صنعت مهم این استان صنعت معدن با صادرات تقریباً ۷۰۰ میلیون $ در سال که بیشتر به شکل کانی آهن از بخش لابرادور است. بخش انرژی نیز قسمت مهمی از اقتصاد نیوفاندلند می باشد. بزرگترین بخش آن هیدروالکتریک با ظرفیت ۵۴۰۳ مگاوات در Churchill Falls در لابرودا واقع است. این استان همچنین از منابع نفتی و گازی چشمگیری با حدود ۶۱۵ میلیون بشکه برخوردار بوده که در حال توسعه و استخراج با سرعتی زیاد می باشند. این استان در حال مقابله با اثرات کاهش ماهیگیری و شیلات ، (صنعت اصلی استان) و به دلیل داشتن ماهیگیرانی که بیشتر عمر خود را مشغول به این کار بوده اند، دارای بالاترین نرخ بیکای (۱۵٫۲ درصد) در کانادا می باشد. این استان با برگزاری برنامه های آموزشی سعی در ارتقاء صنعت رو به رشد و قطع وابستگی به منابع طبیعی دارد.

سطح استاندارد زندگی در نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Standard of Living)

سطح بالای بیکاری بدین معنی است که درآمد متوسط خانواده ها از میانگین کانادا پایین تر است (۳۴,۵۰۰ $ ). “کمترین مقدار دستمزد” در این استان ۸$ در ساعت و متوسط مالیات بر درآمد حدود ۱۹٫۶۴ درصد می باشد. البته هزینه های مسکن و زندگی کمترین نرخ را در بین استانها دارد. با دارا بودن شغل در یکی از مراکز صنعتی می توان زندگی راحتی در این استان داشت.

مسکن در نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Residential Housing)

مسکن در این استان ارزان است. برای مثال قیمت متوسط خرید خانه در St John کمتر از ۱۵۰,۰۰۰ $ می باشد. در ضمن، درصد میانگین درآمد خانوار با هزینه های مالکیت با توجه به نوع مسکن ۲۱-۲۳ درصد بوده که در گروه پایین ترین نرخ ها در کانادا قرار می گیرد.

تحصیل در در نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Education)

تمامی شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم می توانند تا پایان دوره دبیرستان از تحصیلات رایگان استفاده کنند. این استان سیستم آموزشی بسیار خوبی را از مهدکودک تا سال ۱۲ ارائه می دهد. در ضمن این برنامه ها از کودکی تا بزرگسالی و برنامه های کارورزی توسط دولت حمایت مالی می شوند. موسسات آموزش عالی دولتی این استان شامل Memorial University of Newfoundland و College of theNorth Atlantic می باشد. شهریه دانشگاه ها از لحاظ ارزانی مقام دوم را در کانادا دارند (۲,۶۰۰$ در سال). به علاوه چندین موسسه خصوصصی کارآموزی و مهارت آموزی با نظارت دولت در این استان موجود می باشد. در ضمن ۲۷ کالج کارآموزی خصوصی با ارائه تحصیلات و آموزش فنی مربوط به کار در این استان موجود هستند.

بهداشت در نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Health Care)

طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان کانادا می توانند از خدمات درمانی رایگان استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های بهداشتی در کانادا به طور مستقیم از شهروندان اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی و مراقبت های خاص دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشند. لیست خدمات ضروری غیر رایگان در هر استان متفاوت است. طرح بهداشتی این استان تمام خدمات ضروری را بیمه می کند.

تاریخچه نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador History)

این استان آخرین استانی بود که با رای مردم آن در رفراندوم سال ۱۹۴۹ به کنفدراسیون کانادا ملحق شد. این استان در ابتدا مستعمره بریتانیا بود و بعد به منطقه ای مستقل در سال ۱۹۰۷ تبدیل شد. مردمان این استان هویت قوی استانی دارند و دو گویش انگلیسی و فرانسوی در این استان دیده می شود.

فرهنگ در نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Culture)

فرهنگ مجزای این استان کاملاً به صنعت ماهیگیری گره خورده است. اکثر جمعیت این استان در روستاهای ساحلی دیده می شوند. علی رغم کاهش ماهی، و افت ماهیگیری ، هنوز تاثیر فرهنگ سنتی باقی مانده است. این استان دارای هویت قوی به جا مانده از استقلال آن می باشد. مهمانوازی و خون گرمی مردمان این استان آنها را به خوبی با دیگر مناطق کانادا مرتبط ساخته است.

جمعیت نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Demographics)

جمعیت این استان فقط در حدود ۵۰۰۰۰۰ نفر است که این رقم از اوج جمعیت آن در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۸۰ با ۵۷۰۰۰۰ نفر جمعیت فاصله دارد. دلیل اصلی این کاهش پایین آمدن تعداد زاد و ولد و خروج ماهیگران بی کار شده از این استان می باشد. با بالا رفتن نرخ بیکاری، مقامات این استان به دنبال جذب مهاجران متخصص جهت ارتقاء بخش صنعتی این استان می باشند. با رشد ذخایر نفتی و گازی و آغاز بهره برداری از آن احتمال می رود که رشد جمعیت آغاز شود.

مهاجرت به نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Immigration)

این استان مقصد اصلی مهاجران به کانادا نمی باشد ولی مهمانوازی و خون گرمی مردمان این استان، مهاجران متخصص را به سمت خود جذب می کند. این استان جهت تسهیل روند مهاجرت در برنامه انتخابی استانی PNP شرکت دارد. این برنامه به روند مهاجرت و صدور ویزا سرعت می بخشد. این استان در صدد جذب نیروی متخصص و نیروی انسانی جهت تغییر شکل اقتصاد این استان می باشد.

دولت نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Government)

دولت کانادا با یک سیستم فدرال با کنترل برخی از امور متعلق به دولت ملی در اتاوا و دیگر امور تحت کنترل دولت استانی عمل می کند. دولت نیوفاندلند و لابرادور مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارد (Newfoundland and Labrador House of Assembly ). که در شهر مرکزی St John’s واقع است. ۴۸ نماینده از مناطق مختلف این استان در مجلس حضور دارند.

شهر اصلی نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Major City)

St John’s

این شهر مرکز استان بوده و در جزیره نیوفاندلند واقع است. جمعیت این شهر تقریباً ۱۸۰۰۰۰ نفر می باشد. این شهر قدیمی ترین محلی است که توسط بریتانیایی ها در آمریکای شمالی تاسیس شد. کاشف معروف John Cabot در سال ۱۴۹۷ وارد این استان شد. اگر چه در این منطقه تا دهه ۱۶۰۰ عده ای مستقر شده بودند ولی جمعیت آن با مهاجرت ماهیگیران اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی به طور چشمگیری افزایش یافت. آنها در تابستان برای صید ماهی وارد این سرزمین شدند. این شهر درگیر چندین نبرد دریایی و آتش سوزی بزرگ سال ۱۸۹۲ بوده است اما ساکنان کوشای آن این شهر را دوباره ساختند. اگرچه ماهیگیران این شهر، شغل خود را از دست داده اند ولی جمعیت این شهر بدلیل افزایش کشف ذخایر نفتی و گازی رو به افزایش است. به کمک این صنعت جدید St John’s پذیرای مهندسین و دانشمندان سراسر جهان شده است.
مقالات مرتبط