دو راه برطرف کردن مکث در امتحان اسپیکینگ

دو راه برطرف کردن مکث در امتحان اسپیکینگ

یکی از چهار مولفه ی مورد ارزیابی در مقوله ی speaking مولفه ی fluency & coherence، به معنی روانی و انسجام گفتار، می باشد. برای گرفتن نمره ی ۶ و بالاتر در این مولفه، باید به اتفاق نیافتادن سه چیز دقت کرد: داشتن مکث یا hesitation، تکرار یا repetition و تصحیح خود یا self correction 
برای تمرینِ نداشتن مکث، باید ابتدا با زمان اتفاق افتادن آن آشنا باشیم. مکث به صورت کلی، به دو دلیل اتفاق می افتد؛ نداشتن ایده ی مناسب در زمان پاسخگویی و یا فراموشی کلمه یا دستور زبانی خاص. در این پست، به حل مشکل ایده پرداخته میشود در این مورد باید به موارد زیر دقت کرد:

برای مثال، ممکن است فرد برای پاسخِ سوال What is your best friend like? دچار مشکل شود. در این مثال، هر شخصی قبل از پاسخگویی ابتدا نیاز به انتخاب بهترین دوست و دوم، تفکر راجع به شخصیت او دارد. برای از بین بردن چنین مکث هایی در روز امتحان، می توان لیستی از اطلاعات شخصی تهیه کرد شامل: موارد مورد علاقه مثل رنگ، غذا، حیوان، مشاغل، اشخاص و … آرزوها، تفریحات، مقاصد تورسیتی، افراد مورد ستایش و موضوعاتی از این دست. مرور کردن پاسخ این سوال های شخصی، میتواند کمکی بزرگ برای سریع تر پاسخ دادن سوال و نتیجتاً نداشتن مکث باشد.

اما در مورد زمانی که فرد به طور کلی ایده ی مناسبی برای پاسخ سوال ندارد؛ برای مثال در زمان مواجه شدن با سوالی مثل: What makes a good parent? محتمل است که به علت نداشتن ایده ای مرتبط، فرد دچار مکث، سپس استرس و نتیجتاً مکث های طولانی تر بشود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی، میتوان به چند مسیر از پیش طی شده متوسل شد. به طور مثال، صحبت کردن در رابطه با زندگی خود، علایق و سلایق شخصی و خاطرات «مرتبط به موضوع» گذشته. در این مورد خاص، والدین خود شخص و تمرکز روی اینکه خصایص شخصی آنها چیست، میتواند کمکی بزرگ برای بیرون ‌آمدن از مخمصه ی نداشتن ایده باشد.
نوشته های مرتبط
1 دیدگاه
مصطفی

بقیش کو پس؟

دیدگاه ها بسته شده اند.