تفاوت آیلتس و تافل: کدام آزمون بهتر است؟!

3
9470
تفاوت آیلتس و تافل
تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت آیلتس و تافل: هدف از آزمون

تفاوت آزمون آیلتس و تافل – آزمون آیلتس برای سنجش میزان آمادگی داوطلبان جهت ادامه تحصیل، کار و اخذ اقامت طراحی شـده است. بیش از ۹۰ درصد دانشگاه‌های جهان علی الخصوص کشورهاى انگلیسى زبان مدرک آیلتس را قبول دارند. آزمون آیلتس در ۱۱۰ کشور جهان برگزار می‌شود و سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.

آزمون تافل یکی دیگر از معتبرترین تست‌های سنجش و ارزیابی دانش زبان در جهان است. این آزمون توسط موسسه آمریکایی ETS – Education Testing Servicef برگزار ‌می‌شود. گرچه آزمون تافل همچون آیلتس در بیش از ۹۰ درصد کشورهای جهان معتبر است اما غالباً این آزمون توسط موسسات و مراکز آمریکایی پذیرفته می‌شود.

آیا آزمون تافل صرفاً در دانشگاه‌‌های آمریکایی معتبر است؟

خیر؛ بنابر اطلاعات مندرج در سایت ETS در حدود ۶۰۰۰ موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا جهت اعطای پذیرش نمرات تافل را معیار قرار می‌دهند. در سایت آیلتس نیز چنین آمار و ارقام مشابهی اعلام شده است.

آیا دانشگاه‌های آمریکایی مدرک آزمون آیلتس را می‌پذیرند؟

بله. بر اساس اعلام سایت IELTS، در سالهایی اخیر مدارک آزمون آیلتس نیز در دانشگاه‌های آمریکایی پذیرفته می‌شود.

تفاوت آیلتس و تافل: ساختار

در آزمون تافل تقریباً تمام سوالات به صورت چند گزینه‌ای Multiple Choice می‌باشند در حالی که در آزمون آیلتس طیف متنوعی از سوالات تشریحی و نوشتاری مانند پر کردن جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و یا نوشتن مقاله Essay وجود دارد.

به علت چند گزینه‌ای بودن سوالات در آزمون تافل، بیشتر بر روی توانایی تحلیل و آنالیز شما جهت تشخیص پاسخ صحیح تاکید می‌شود در حالی که در آزمون آیلتس بیشتر توانایی درک مطلب مورد نظر طراحان است.

آزمون آیلتس در سه نوع Academic، General و Life Skills به صورت حضوری یا کامپیوتری برگزار می‌شود. مقاله تفصیلی آفرینش در خصوص انواع آزمون آیلتس را اینجا می‌توانید بخوانید.

آزمون تافل فقط یک نوع دارد و آن هم به صورت اینترنتی است. در گذشته آزمون تافل به صورت کاغذی PBT برگزار می‌شد و پس آن آزمون آیلتس شکل کامپیوتری CBT به خود گرفت. اما در حال حاضر آزمون تافل به صورت اینترنتی IBT برگزار می‌شود.

تفاوت آیلتس و تافل: مدت زمان آزمون

مدت زمان آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه می‌باشد در حالی‌که مدت زمان آزمون تافل بسیار بیشتر از آزمون آیلتس و حدود ۴ ساعت است. (چنانچه در آزمون تافل Reading یا Listening به صورت Long باشد، مدت زمان آزمون کمی تغییر خواهد کرد.)

منظور از Long Format در آزمون تافل چیست؟

در آزمون تافل و بر حسب شانس امکان دارد بخش Reading یا Listening به صورت Long Format باشد. در این صورت به جای ۳ متن ریدینگ، ۴ متن خواهید داشت یا به جای ۲ ست ۳سه تایی اسپیکینگ (مجموعاً ۶ ست)، ۳ ست سه تایی (مجموعاً ۹ ست) خواهید داشت.

 • تفاوت آیلتس و تافل

  تفاوت آیلتس و تافل: Listening

  .

  بخش Listening در آزمون آیلتس شامل شنیدن ۴ فایل صوتی در مدت زمان ۳۰ دقیقه می‌باشد. در این بخش داوطلب می‌تواند به همزمان با شنیدن به سوالات پاسخ دهد.

  در بخش Listening در آزمون تافل ۶ تا ۹ سری سوال مطرح می‌شود که تعداد سوالات بین ۳۴ تا ۵۱ می‌باشد. در این بخش تمامی سوالات به صورت چهار گزینه‌ای هستند. در حین شنیدن سوالات می‌توان یادداشت برداری کرد و پس از آن می‌توان به سوالات پاسخ داد. (امکان پاسخگویی همزمان وجود ندارد.) مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

 • تفاوت آیلتس و تافل

  تفاوت آیلتس و تافل: Reading

  .

  بخش Reading در آزمون آیلتس شامل ۳ متن (هر کدام ۲۰ دقیقه) و در مجموع ۶۰ دقیقه می‌باشد. قالب سوالات در ریدینگ آیلتس متنوع است: نظیر پاسخهای کوتاه، سوالات True False یا انتخاب عنوان برای پاراگراف

  سوالات بخش Reading در آزمون تافل به صورت چهار گزینه‌ای هستند. در این بخش ۳ یا ۴ متن ۱۴ سوالی به داوطلب داده می‌شود که هر متن به طور متوسط شامل ۷۵۰ لغت است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش ۶۰ تا ۸۰ دقیقه است. (هر قسمت ۲۰ دقیقه)

 • تفاوت آیلتس و تافل

  تفاوت آیلتس و تافل: Writing

  .

  سکشن Writing در آزمون آیلتس شامل ۲ تسک است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات تسک اول ۲۰ دقیقه و مدت زمان پاسخگویی به سوالات تسک دوم ۴۰ دقیقه است. در تسک ۱ آیلتس آکادمیک داوطلب باید برداشت خود را از گرافِ نمودار یا جدول ارائه شده بنویسد. در تسک ۱ آیلتس جنرال، داوطلب بر اساس موضوع ارائه شده نامه‌ای را خواهد نوشت. در تسک دوم داوطلب در قالب یک مقاله نظرات و پیشنهادات خود را به میزان ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه می‌نویسد.

  سکسشن Writing در آزمون تافل بر خلاف آزمون آیلتس که به صورت دستی نوشته می‌شود، از طریق تایپ در کامپیوتر انجام می‌شود. در آزمون تافل نیز ۲ بخش در سکشن رایتینگ وجود دارد. در بخش اول ظرف ۳ دقیقه متنی را مطالعه می‌کنید و  سپس به لکچری که معمولاً در آن استاد فرضیه بحث شده در متن را رد می‌کند گوش می‌دهید. لهجه استاد در این بخش طبق دستورالعمل وبسایت ETS امریکن است. بخش اول که ۲۰ دقیقه است شامل نوشتن یک مقاله پنج پاراگرافی ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه‌ای است و قسمت دوم به مدت ۳۰ دقیقه شامل خواندن گزارش یا سخنرانی در خصوص موضوع بخش اول و نوشتن متن ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه‌ای در مورد موضوع می‌باشد.

 • تفاوت آیلتس و تافل

  تفاوت آیلتس و تافل: Speaking

  .

  در آزمون آیلتس سکشن Speaking می‌تواند در روز آزمون یا قبل و پس از آزمون انجام شود. آزمون اسپیکینگ آیلتس به صورت یک مصاحبه حضوری با ممتحن آیلتس در مدت زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه برگزار می‌شود.

  در آزمون تافل سکشن Speaking در همان روز آزمون برگزار می‌شود. ۶ سوال از داوطلب پرسیده می‌شود که وی باید توسط میکروفن به آنها پاسخ دهد. مدت زمان آزمون اسپیکینگ تافل ۲۰ دقیقه است و صدای ضبط شده داوطلب توسط ۶ ممتحن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

تفاوت آیلتس و تافل: مقایسه نمرات

جهت مقایسه نمره آزمون آیلتس و تافل مقاله آفرینش در همین زمینه را اینجا بخوانید.

تفاوت آیلتس و تافل: مدت زمان اعلام نتایج

معمولاً نتایج آزمون آیلتس ۱۳ روز پس از آزمون کتبی و نتایج آزمون تافل ۱۰ روز پس از آزمون اعلام می‌شود.

تفاوت آیلتس و تافل: سطح دشواری

در خصوص سطح دشواری آزمون‌ها به صراحت نمی‌توان گفت که کدام آزمون دشوارتر است اما بر اساس تجربیات داوطلبانی که در هر دو آزمون شرکت کرده‌اند، آزمون تافل IBT از آزمون آیلتس دشوارتر است. خصوصاً این دشواری نسبت به آزمون General آیلتس مشخص‌تر است.

تفاوت آیلتس و تافل: اعتبار آزمون

از لحاظ اعتبار آزمون، تفاوتی بین آزمون آیلتس و تافل وجود ندارد و مدارک هر دو آزمون ۲ سال اعتبار دارد و پس از منقضی شدن اعتبار داوطلب می‌بایست مجدداً در این آزمون‌ها ثبت نام کند.

آیلتس بهتر است یا تافل؟!

این که آزمون آیلتس بهتر است یا تافل مقایسه صحیح نیست. در واقع بهتر است بپرسیم آیلتس برای من مناسب‌تر است یا تافل؟!

پاسخ به این سوال دقیقا بستگی به شرایط و خواسته‌های داوطلب دارد. قبل از انتخاب آیلتس یا تافل باید توجه کنید که دانشگاه یا مرکز مهاجرتی مدنظر شما کدام مدرک را از شما می‌پذیرد؟ اگر هر دو مدرک را قبول دارد باید شرایط زیر را نیز در خصوص تفاوت‌های کلی آزمون IELTS و TOEFL در نظر داشته باشید:

 • آزمون تافل از آزمون آیلتس آکادمیک کمی دشوار تر است.
 • آزمون تافل از آزمون آیلتس جنرال بسیار دشوارتر است!
 • زمان آزمون تافل در حدود ۴ ساعت و بسیار خسته کننده تر نسبت به زمان ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه‌ای آزمون آیلتس است.
 • در آزمون تافل جهت پاسخگویی به سوالات می‌بایست مهارت تایپ بالایی داشته باشید وگرنه زمان را به راحتی از دست خواهید داد!
 • در آزمون تافل با هدفون و میکروفن کامپیوتر صحبت می‌کنید در حالیکه در آزمون آیلتس مصاحبه شما با فرد اگزمینر و به صورت مصاحبه حضوری است.
 • باید اذعان کرد که در طی سال‌های اخیر، آزمون آیلتس به طور کلی محبوب‌تر از آزمون تافل بوده است.

موسسات مجاز برگزاری آیلتس و تافل در ایران

فهرست مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران که دارای مجوز رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور هستند را می‌توانید در این لینک ببینید.

در خصوص مراکز مجاز برگزاری آزمون تافل، فهرست مشخصی در سایت سازمان سنجش وجود ندارد. یکی از برگزار کنندگان این آزمون سازمان سنجش می‌باشد. لیست سایر مراکز مجاز آزمون تافل در ایران را می‌توانید حین ثبت نام و ساخت پروفایل کاربری در سایت رسمی تافل ETS مشاهده فرمایید.

تفاوت آیلتس و تافل
محل برگزاری آزمون کتبی آیلتس پروشات (از معتبرترین موسسات مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران)
تفاوت آیلتس و تافل
تصویری از محل برگزاری آزمون تافل
آفرینش در اینستاگرام

3 دیدگاه‌ها

 1. ممنون از مطلب خوبی که عنوان کردین ولی درباره سطح دشواری دو آزمون صراحتا نمیشه گفت که تافل از آیلتس سخت تر هستش. برای داوطلبانی که مهارت لیسنینگ قوی تری دارند آزمون تافل راحتتر خواهد بود و نکته بعدی اینکه این آزمون در بخش اسپیکینگ و رایتینگ هنوز به نوشتن تمپلت حساس نشده و با صرف وقت کمی میتوان در این دو قسمت نمره خوبی گرفت .مخصوصا رایتینگ تافل که نمره بالا آوردن در اون راحت تر از آیلتس هستش .

   • در آزمون تافل و بخش مهارت نوشتن، دو سوال مختلف از داوطلب پرسیده می شود.

    سوال اول به صورت integrated است. در این سوال می بایست ظرف مدت 3 دقیقه متنی را مطالعه نموده و سپس به لکچر استادی که غالبا فرضیه موجود در متن را رد می کند گوش دهید. در نهایت می بایست در قالب بیش از 250 لغت توضیح دهید که متن از چه زاویه ای به موضوع نگاه می کند و استاد چگونه آن را رد می کند.

    متن و لکچر، زبان تخصصیِ رشته های متنوعی مطرح می‌شوند و از موضوعات عام در این بخش خبری نیست.

    زمان پاسخگویی به این سوال 20 دقیقه است.

    در این سوال، سه مهارت listening, reading و writing دخیل هستند. (چیزی که مشابه آن در آیلتس وجود ندارد و از این رو آن را integrated می نامند.)

    خوشبختانه طبق تاکید وبسایت ets، لهجه استاد حتما امریکن است و از سایر لهجه ها در این بخش خبری نیست.

    سوال دوم این بخش تا حدود زیادی مشابه سوال دوم آیلتس است و می بایست در قالب بیش از 300 واژه به آن پاسخ دهید (بهتر است برای نمره کامل به 400 واژه برسید) زمان سوال دوم 30 دقیقه است. (تعداد واژه بیشتر/زمان محدودتر در قیاس با آزمون آیلتس)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید